Mniej betonu na Placu Marii Konopnickiej

„Zielone Suwałki” – ruszyły kolejne prace

 

Na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach trwają prace nad częściowym „rozbetonowaniem” nawierzchni utwardzonych oraz utworzeniem nowych nasadzeń drzew.

 

Rozpoczęły się kolejne prace w ramach projektu „Zielone Suwałki”, na który Miasto otrzymało blisko 0,9 mln zł z Unii Europejskiej. W ramach tego projektu pojawić się mają parki kieszonkowe i linearne oraz zielone przystanki. Plan zakłada również częściowe „rozbetonowanie” nawierzchni utwardzonych m.in. Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i Placu Marii Konopnickiej. Łącznie będzie to blisko 150 m2 powierzchni. W to miejsce zostanie posadzonych 10 klonów pospolitych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 19 klonów lub brzóz na Placu Marii Konopnickiej. Tu prace właśnie trwają.

 

Ponadto w ramach projektu zrealizowane zostanie:

 

Utworzenie 4 parków kieszonkowych, zlokalizowanych w różnych częściach miasta:

Prace rozpoczęły się w ostatnich tygodniach. Mini parki powstają u zbiegu ulic Wigierskiej i Wesołej (240,18 m2), ul. Ludwika Waryńskiego i ul. Utrata (256,65 m2), u zbiegu ul. Utrata i ul. Łąkowej (1 730,00 m2), przy ul. 1 Maja nad Czarną Hańczą (1 309,67 m2).

 

Utworzenie 2 parków linearnych:

Podstawową cechą wyróżniającą parki linearne od innych form zagospodarowania jest ich układ przestrzenny. Wydłużony, liniowy kształt najczęściej wymuszony jest lokalizacją, w której powstają – wzdłuż ulic, brzegów rzek i jezior, torowisk czy wiaduktów w następujących lokalizacjach:

 

  1.     teren położony przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Alfreda Wierusza-Kowalskiego i ul. Alfreda Lityńskiego (2 210,60 m2);
  2.     teren położony przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Wincentego Witosa i ul. Alfreda Lityńskiego (5 546,44 m2).

 

Wykonanie 6 „zielonych przystanków”, towarzyszących nowo powstałym terenom zieleni:

  1.     ul. Mikołaja Reja na wysokości bloku przy ul. Lityńskiego 16b,
  2.     ul. Mikołaja Reja przy sklepie Lidl,
  3.     ul. gen. Kazimierza Pułaskiego naprzeciwko budynku nr 24E,
  4.     ul. gen. Władysława Sikorskiego przy rondzie POW,
  5.     ul. Utrata – Łąkowa,
  6.     ul. Utrata przy Dworcu PKS.

 

13 Komentarzy

mlodzik

18/11/2023

Parodia obecnych czasów. Najpierw wysokie wydatki i likwidacja drzew, następnie po dosłownie kilku latach demontaż drogich płyt, zniszczenie podbudowy po to by posadzić drzewa. To nawet nie jest już śmieszne, to burzy wiarę w normalność.

ANONYMOUS

19/11/2023

To jest ciagle bezcelowe wydawanie naszych pieniędzy. Były płyty i tez było Ok. Można wymienić ale nie co 5 lat. Odczekanie chociaż jedno pokolenie.

ANONYMOUS

19/11/2023

Taką odklejke z czapy mógł tylko wymyślić radny Pająk. Chyba ze się mylę? Szkoda pieniędzy bo ten park był nowy i ładny beton czy nie jakaś koncepcja była i szkoda wywalać jak to nowe jeszcze jest. Porażka 

Live in

19/11/2023

Skoro w kraju nad Wisłą, to i w grodzie nad Czarną Hańczą - nie ma żadnej odpowiedzialności urzędniczej. Jeden przygłup wymyśli, drugi przyklaśnie, jest forsa do wyciągnięcia - i architekt zarobi, i wykonawca, i paru innych. Potem trzeci uzna, że fajnie wyciągać dalej, czwarty mu zawtóruje i dalejże odwracać kota ogonem, rzecz jasna za kolejne publiczne pieniądze - i znowu się to komuś opłaci. Może nawet tej samej grupie wzajemnej adoracji. Ale gdyby tak jeden z drugim musiał ze swojej kieszeni zapłacić za skutki tych kosztownych decyzji, to by sto razy przekalkulował, czy mu się ten interes naprawdę opłacał. No, ale te marzenia między bajki włożyć.  

Zamiast miejsca pracy robić parkingi  miejsce do koncertów dyskoteki amfiteatr to krzaki sadzić by robale były i brud od liści i zasłaniało słońce 

głos_rozsądku

20/11/2023

Najgorsze tylko jest w tym, że w tych wybrykach urzędniczo-prezesowskich drzewa nie chcą rosnąć szybko. I tak wycięte nie pojawią się w pół roku.

Do czasu kolejnej dotacji na betonowanie na parę lat będzie spokój.

Najpierw betonują wszystko bez tołku bo zatrudniają idiotę projektanta , a kase się wyrzuca w błoto , powinno być prawo karania urzędników za błendne decyzje to powinien ponieść kare

ANONYMOUS

20/11/2023

Dodane przez FRODO w odpowiedzi na

To nie tak do końca bo jeden lubi beton inny zieleń. Chodzi o to że trudno, zostało zabetonowane ale służy ludziom to niech tak zostanie do następnego remontu jak już ten beton ulegnie zniszczeniu poprzez użytkowanie. Problem w tym że to jest nowy park i teraz znowu koszty bo komuś drzewa się zachciało. A czemu tylko jeden rząd drzew a nie pięć? To zaraz za rok dalej będzie beton ryty za naszą kasę? A jak już drzewa urosną i jakieś komuś spadnie na samochód albo kogoś przygniecie to od razu wszytkie wycinać? We wszystkim ma być umiar i poszanowanie dla naszych wspólnych pieniędzy. Mnie bulwersuje ze tak ławo się szasta nie swoją kasą i niszczy się to co jest nowe. Jest spora częśc ludzi którym te kamienne chodniki w ogule nie przeszkadzają. To nie jest tak że to się 100% ludzi nie podobało. Ale już marnotrastwo pieniędzy gdy magistrat oszczędza na wszytkim i podnosi podatki to już owszem może się nie podobać procencie ludzi bliskim 100%.

Cwaniak z Suwałek

22/11/2023

Ten beton to trzeba kuć głowami tych którzy tą betonozę zatwierdzili, to może na przyszłość się opamiętają. Ci którzy dobry nie popękany nawet beton chcą teraz zamienić na trawniczek i drzewka, to niech teraz ziemię gębą wybierają, bo wtedy się nie odezwali przeciw wydawaniu pieniędzy Suwalczan w błoto.
Fajnie to tak wydać cudze pieniądze, dać swoim zarobić na debilnym projekcie a potem jak krucho z kasą zrobić nowy, również debilny jak poprzedni.

Dodaj komentarz