Mija 300 lat od uzyskania przez Suwałki praw miejskich

Mija 300 lat od uzyskania przez Suwałki praw miejskich

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury, konferencja “300 lat Suwałk” oraz otwarcie wystawy fotograficznej “Trzy wieki Suwałk” - w mieście rozpoczęły się obchody 300-lecia nadania Suwałkom praw miejskich. 

 

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą św. w konkatedrze św. Aleksandra. Później zebrani przenieśli się do Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się sesja Rady Miejskiej z udziałem radnych wszystkich kadencji od 1990 r. Podczas niej postanowiono przyznać tytuł Honorowego Obywatela Suwałk Wojciechowi Fortunie, mistrzowi olimpijskiemu w skokach narciarskich. Sportowiec związany z naszym regionem zostanie jednak uhonorowany w późniejszym terminie, gdyż nie mógł uczestniczyć w sesji z powodu pogrzebu swego trenera Janusza Forteckiego. 

 

To nie jedyne odznaczenie tego dnia. Tytuł Zasłużony dla Miasta Suwałk przyznano pośmiertnie Aleksandrowi Seredyńskiemi, nauczycielowi mocno zaangażowanemu w działalność opozycyjną oraz odchodzącemu w tym roku na emeryturę, księdzu Lechowi Łubie, proboszczowi parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. - Jestem szczęśliwy z takiego wyróżnienia. Do tej pory myślałem, że tylko ja jestem zakochany w Suwałkach, a z tym tytułem mogę powiedzieć, że jest to miłość odwzajemniona. To co robię i robiłem w tym mieście przez ponad 30 lat zostało w jakiś sposób zauważone. W tym roku odchodzę na emeryturę - jest to czas pewnych podsumowań, własnego remanentu - a tutaj zrobiono to za mnie. Zostaję w Suwałkach i chcę kontynuować to, co robiłem, choć z innego poziomu, z innego punktu. Nie jako proboszcz, a emeryt suwalczanin. Ten tytuł będzie mnie jeszcze bardziej obligował, by kochać Suwałki - zapewniał ks. Lech Łuba. 

 

Po zakończeniu sesji odbyła się konferencja panelowa oraz okolicznościowe wystąpienie historyka, prof. Adama Czesława Dobrońskiego. - Suwałki przez trzysta lat wyrosły z małej wioseczki na lidera w regionie. Decyzja o podpisaniu aktu nadania praw miejskich należała do Kamedułów. Byli oni zajęci głównie modlitwą i aspektem duchowym, ale wzięli jednak pod uwagę konkretne reali i swoje położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Chyba nie do końca układ bez Suwałk byłby układem czytelnym. Istniały już w tym czasie inne miasteczka, ale był rozproszone i konkurujące ze sobą. Potrzebny był nowy impuls i to się sprawdziło - powiedział profesor.

 

Od dziś w Suwalskim Ośrodku Kultury można obejrzeć kopię aktu nadania Suwałkom praw miejskich przez króla Augusta II Mocnego z 2 marca 1720 r. oraz wystawę fotograficzną “Trzy wieki Suwałk”. - Dziś mija trzysta lat od momentu, gdy król August II nadał prawa miejskie miastu Suwałkom. Cieszymy się niezmiernie, że możemy żyć w takich czasach, by obchodzić ten piękny jubileusz. Przygotowywaliśmy się do tych obchodów już kilka lat. W przyszłych tygodniach i miesiącach również będzie się dużo działo. Suwałki, nasza ukochana mała ojczyzna ciągle się rozwija i inspiruje. Chcemy, aby kolejne wieki były pomyślne dla rozwoju miasta i jego mieszkańców - mówił podczas uroczystości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

 

Całodniowe uroczystości zakończył koncert skrzypka, prof. Konstantego Andrzeja Kulki z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza, oraz występ zespołu The United States Army Europe Rock Band PFALZ Alarm, który wystąpił w ramach Defender – Europe 2020 Trasa Dobrej Woli.

 

Dodaj komentarz