159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

uroczystość upamiętniająca 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę (23.01) na górze Szubienicznej przy ul.Bakałarzewskiej w Suwałkach odbyła się uroczystość upamiętniająca 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.


159 lat temu, 22 stycznia 1863 roku rozpoczęło się Powstanie Styczniowe. Bezpośrednią jego przyczyną był pobór do rosyjskiego wojska przeprowadzony niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia. Powstanie Styczniowe było największym polskim zrywem niepodległościowym w XIX wieku. Złożyło się na nie około 1200 bitew i potyczek. W trwających do jesieni 1864 roku walkach wzięło udział ponad 200 tysięcy powstańców. Strzelby i kosy przeciwko armatom i karabinom.

 

Po zakończeniu powstania, Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja. Ponadto za udział w powstaniu skazano na śmierć wielu jego uczestników – prawdziwą zgrozę budziły szczególnie poczynania carskiego generała Michała Murawiowa, który dorobił się jakże znamiennego przydomku „Wieszatiel”. Z kolei kilkadziesiąt tysięcy Polaków zesłano też na Syberię.

 

Tradycyjnie jak co roku o poległych w Powstaniu Styczniowym pamiętała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” działająca przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach, która wspólnie z przedstawicielami służby leśnej powiatu augustowskiego, wystawiła patrol konny w strojach z epoki. Patrol przejechał pod pomnik poświęcony powstańcom styczniowym na tzw. Górze Szubienicznej przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach. Tam tradycyjnie zostały zapalone znicze, a kapelan GRH Garnizon Suwałki ksiądz Szymon z Parafii pw. św. Piotra i Pawła zmówił krótką modlitwę za poległych i zmarłych powstańców. Wartę honorową pod pomnikiem wystawiła młodzież ze Związku Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej.

- Góra Szubieniczna to symboliczne w tradycji naszego miasta miejsce straceń powstańców styczniowych. Wiemy, że bezpośrednio po powstaniu ustawiono tu trzy krzyże, które były usuwane przez urzędników carskich. Przed I Wojną Światową stał tu krzyż, który został zniszczony przez artylerię niemiecką. Natomiast w roku 1935. kiedy budowano Kopiec Piłsudskiego w Krakowie, właśnie z tego miejsca pobrano ziemię, jako jednego z ważnych miejsc dla historii Polski - mówił podczas uroczystości Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

 

Dodaj komentarz