Dlaczego powinniśmy pić oleje tłoczone na zimno?

Dlaczego powinniśmy pić oleje tłoczone na zimno?

Żywe lub surowe – o zaletach olejów tłoczonych na zimno rozmawiamy z Arturem Czarnieckim, właścicielem suwalskiej tłoczni. 

 

Co Pana skłoniło do tego by zająć się tłoczeniem oleju?

- Pięć lat temu włączyłem do diety olejów tłoczony na zimo i jego wpływ zarówno na moje  samopoczucie jak i zdrowie przekonał mnie, że jest to naturalny sposób na to, aby cieszyć się życiem bez różnego rodzaju dolegliwości i problemów zdrowotnych. W niedługim czasie również moja rodzina przekonała się o wspaniałych właściwościach oleju tłoczonego na zimo.

Jakie oleje są przez pana tłoczone?

- Oleje, które tłoczę są z ziaren lnu, ostropestu, wiesiołka, czarnuszki, dyni, rzepaku, lnianki, ogórecznika lekarskiego, gorczycy, słonecznika kokosu

W jaki sposób olej jest tłoczony ?

- Zacznę od tego, że oleje tłoczone na zimno, zwane też żywymi, to oleje, które są tłoczone w taki sposób, że temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Olej w ten sposób uzyskany ma bogatszy smak, głębszy kolor, wyrazisty aromat. Ja swoich olejów nie filtruję, ani nie oczyszczam. Poddawane są jedynie sedymentacji, czyli naturalnemu procesowi opadania osadu na dno naczynia, dlatego można w nich spotkać osad. Bardzo istotną sprawą jest to, by olej który trafia na nasze stoły był jak najświeższy. Możemy to osiągnąć poprzez zakupy z regionalnych tłoczni, które mamy w zasięgu ręki. Gwarancją jakości oleju jaki tłoczę jest moja osoba. Artur Czarniecki - imieniem i nazwiskiem gwarantuje jakość oleju. Największą nagrodą i  potwierdzeniem jakości jest to, że ludzie do nas wracają, by ponownie zaopatrzyć się w olej.

 

asdfg

 

Co takiego, że tak to ujmę, zdrowego znajduje się w tych olejach?

- Przede wszystkim bogactwem oleju są zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 omega 6, omega 9. Wspomniane kwasy nie są wytwarzane przez nasz organizm i musimy je dostarczać wraz z pożywieniem, a są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.  Zawierają również witaminy E, C, A, B, D, oraz minerały: wapń, żelazo, fosfor, selen, cynk magnez, potas, sód i wiele innych.

Co takiego dają nam kwasy omega?

- Kwasy omega 3 obniżają nasz poziom cholesterolu i trójglicerydów, mają silne działanie przeciwzapalne. Kwasy omega 3 to wyjątkowy budulec naszych komórek. Dzięki nim błona komórkowa lepiej funkcjonuje, a to usprawnia wszystkie procesy życiowe.  Poprawiają również prace mózgu, zapobiegają powstawaniu zakrzepów i zatorów oraz przeciwdziałają procesom zapalnym w tętnicach. Są niezbędne do kształtowania i pracy mózgu już od początku życia płodowego.  Natomiast kwasy omega 6 obniżają poziom cholesterolu i usprawniają pracę centralnego układu nerwowego. Kwasy omega 6 kontrolują ciśnienie krwi, pracę nerek, serca, układu trawiennego, wspomagają leczeni zaburzeń hormonalnych, cukrzycy typu 2. Zapewniają dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci

 

wefgh

 

O czym należy pamiętać decydując się na włącznie oleju do swojej diety?

- Bardzo ważną rzeczą jest zachowanie bilansu kwasów omega 6 do omega 3. Eksperci zalecają żeby stosunek tych kwasów wynosił 4-5 do 1 czyli na jedną łyżkę kwasów omega 3 powinno przypadać 4-5 łyżek kwasów omega 6. Jest to bardzo istotne, aby w pełni wykorzystać właściwości oleju. Koleją  bardzo ważną rzeczą jest systematyczność. Oleje powinniśmy pić systematycznie i regularnie, co pozwoli naszemu organizmowi w pełni korzystać z jego wspaniałych właściwości.

W jaki sposób włączyć oleje tłoczone na zimno do swego planu żywienia?

- Oleje tłoczone na zimno oczywiście najlepiej jest pić bezpośrednio. Możemy je jednak dodawać do koktajli, surówek, kaszy, ziemniaków. Oleje tłoczone na zimno wykorzystujemy również zewnętrznie na skórę, włosy, paznokcie jak również do płukania jamy ustnej. Więcej opowiem o tym przy kolejnej rozmowie.  

 

Dziękujemy za rozmowę i zachęcamy do odwiedzin:

ul. Władysława Jagiełły 12A
16-400 Suwałki

tel. 601-611-748

https://olejdomowy.com.pl

https://www.facebook.com/artur.czarniecki.501

 

zxcv

 

Dodaj komentarz