Powstała mobilna wersji gry "Maria Konopnicka i Tajemnice Suwałk"

Inauguracja mobilnej wersji gry miejskiej "Maria Konopnicka i Tajemnice Suwałk".

 

25 wyzwań dotyczących Suwałk oraz osób związanych z miastem czekało na uczniów suwalskich szkół ponadpodstawowych, którzy we wtorek (25.10) wzięli udział w inauguracji mobilnej wersji gry miejskiej "Maria Konopnicka i Tajemnice Suwałk". 

 

Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku stworzyło mobilną wersję powstałej w mieście gry "Maria Konopnicka i Tajemnice Suwałk". Nieco ponad miesiąc temu uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczyli w grze miejskiej w formie papierowej, teraz mieli okazję zobaczyć w praktyce jak funkcjonuje wersja mobilna. Gra powstała z okazji obchodzonego obecnie Roku Marii Konopnickiej. Jak powiedział Grzegorz Kalejta, nauczyciel i konsultant w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, w ten sposób chcieli młodzież m.in. do zainteresowania się życiorysem wybitnej poetki. 

- Maria Konopnicka jako taka nie jest już zbyt popularna, szczególnie wśród młodzieży. Dzisiejszym trendem w dydaktyce jest coś co nazywa się grywalizacja, gamifikacja. To próba wyjścia do młodzieży, mówienie ich językiem, językiem mediów i nowoczesnej komunikacji. Mamy nadzieję, że tego typu działanie może się spodobać. Nie jesteśmy jacyś odkrywczy, gdyż tego typu gry powstały już w wielu miastach, natomiast u nas w Suwałkach jest to premiera pierwszej takiej gry z prawdziwego zdarzenia. 

Po drodze uczestników czeka mnóstwo niespodzianek i zagadek. Gra jest swego rodzaju opowieścią. Historia w niej zawarta rozpoczyna się od dzieciństwa Marii Konopnickiej. Małą Marysia w Suwałkach mieszkała jedynie przez pierwsze siedem lat życia, ale pozostawiła po sobie pewne ślady. Jej ojciec pracował w różnych miejscach, są świadkowie różnych historii i miejsca. Po drodze uczestnicy będą poznawali wybitnych, choć być może mniej znanych suwalczan oraz tych bardziej rozpoznawalnych, jak Andrzej Wajda. Uczniowie poznają więc historię miasta poprzez odwiedzane budynki oraz historie i życiorysy wybitnych suwalczan. 

- Za pomocą aplikacji Action Track uczestniczy wędrują po ulicach Suwałk rozwiązując zadania i zagadki. Czeka na nich ponad 25 wyzwań, które dotyczą Suwałk oraz osób związanych z miastem. Gracze będą mogli odszyfrować, m.in. imię jednego z krasnoludków, poznać historię gen. Podhorskiego, odszukać na nagrobku stanowisko Jana Zapiórkiewicza, powędrować ulicą Andrzeja Wajdy, dowiedzieć się kim był ks. Hamerszmit, poznać losy jednego z uczestników młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej oraz wiele więcej - wymienia Radosław Wnorowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku. 

Obecnie gra jest dostępna tylko dla uczestników, natomiast docelowo ma być adresowana do wszystkich chętnych niezależnie od wieku. Będzie ona dostępna w dwóch formach. Przebywając w Suwałkach wystarczy otworzyć aplikację Action Track i wybrać grę z listy dostępnych w mieście. Najlepiej jednak będzie przyjść bezpośrednio do Centrum Edukacji Nauczycieli lub Muzeum Marii Konopnickiej i zeskanować kod QR, gdyż z tych miejsc startuje gra.  

 

1 Komentarzy

Suwalczanka

27/10/2022

W końcu zauważyliście, że w Suwałkach istnieje prężna instytucja zwana Centrum Edukacji Nauczycieli. BRAWO!!! Lepiej późno niż wcale. Warto więcej uwagi poświęcić temu, co organizuje CEN w Suwałkach.

Dodaj komentarz