Podwójny jubileusz w Wiżajnach

35-lecie Zespołu Śpiewaczego „Jezioranki” i 5-lecie Zespołu Pieśni Ludowej „Szuwarki”

W minioną niedzielę (26.09) w Wiżajnach świętowano podwójny jubileusz: 35-lecie Zespołu Śpiewaczego „Jezioranki” i 5-lecie Zespołu Pieśni Ludowej „Szuwarki”.

 

Jubileusze rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona przez ks. Grzegorza Zwierzyńskiego proboszcza parafii pw. św. Teresy z Avila w Wiżajnach. Później uroczystości przeniosły się do stodoły weselnej przy ul. Półwysep. Po oficjalnych wstępach na scenie panował już tylko śpiew. Podczas obchodu jubileuszów nie zabrakło serdecznych życzeń, miłych wspomnień, prezentów, gromkich śpiewów w wykonaniu zaprzyjaźnionych zespołów z regionu. Wspólnie zaśpiewano również tradycyjne "sto lat". 

 

Jubileusz to okazja nie tylko do prezentacji twórczości zespołów, ale także ich docenienia. Oba zespoły mają się czym pochwalić i są cenione nie tylko w powiecie suwalskim, ale także w kraju i za granicą. Zespołom gratulowali: starosta suwalski Witold Kowalewski, wójt Gminy Wiżajny Stanisław Jacek Pietrukiewicz oraz przewodniczący Rady Gminy Walenty Wałejko. Członkom zespołów przekazano również kwiaty i gratulacje.

 

„Jezioranki” i „Szuwarki” z Wiżajn działają pod patronatem Świetlicy Gminnej w Wiżajnach. Kierownikiem zespołu Jezioranki jest Małgorzata Danielewicz, a zespołu Szuwarki Damian Balcer. Zespoły czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym Powiatu Suwalskiego. W swoim dorobku artystycznym posiadają różnego rodzaju pieśni o charakterze ludowym, lokalnym, religijnym i patriotycznym. Wielokrotnie reprezentowały Suwalszczyznę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie wyśpiewywały pierwsze miejsca i zdobywały główne nagrody. Poprzez bogactwo twórczości ludowej oraz kultywowanie piękna tradycji regionalnej, oba zespoły są wizytówką i dumą powiatu suwalskiego.

 

Foto: Powiat Suwalski

Dodaj komentarz