Fotografia suwalczanina najlepszym zdjęciem naukowym świata

Rodząca dafnia

Fotografia rodzącej dafni wykonana przez suwalczanina Marka Misia została najlepszym zdjęciem naukowym świata.

 

Wiki Science Competition to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego co roku na całym świecie tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy. W tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu. 

 

Jedna z prac, fotografia rodzącej dafni autorstwa suwalczanina Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego. Zdjęcie pokazuje niesamowity moment wydawania na świat potomstwa przez stawonoga z grupy wioślarek, mikroskopijne zwierzę, uchwycone w powiększeniu 100x. Autor zdjęcia za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1600 złotych.

 


Marek Miś z wykształcenia jest biologiem mieszkającym w Suwałkach. Fotografią zajmuje się od 40 lat, a jego specjalizacją jest makro- i mikrofotografia. Miś jest wielokrotnym laureatem międzynarodowych konkursów poświęconych mikrofotografii. W 2018 roku został uhonorowany przez organizatorów konkursu Nikon Small World, jako trzecia z kolei osoba, zaliczeniem w poczet Mistrzów Mikroskopii (Masters of Microscopy).

 

Źródło: commons.wikimedia.org/dzienniknaukowy.pl

2 Komentarzy

Dodaj komentarz