Litewska szkoła w Suwałkach oficjalnie otwarta

Dziś oficjalnie zainaugurowała działalność szkoła podstawowa

 

Z udziałem Diany Nausediene, Pierwszej Damy Republiki Litewskiej odbyła się w piątek (08.12) w Suwałkach uroczystość otwarcia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania.

 

Litewska Szkoła w Suwałkach powstała w kamienicy sąsiadującej z I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. Rząd tego kraju nabył budynek za około 700 tys. euro od prywatnego właściciela. Organem prowadzącym placówkę jest Fundacja Biskupa Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski”. W kamienicy umieszczone ma zostać również litewskie przedszkole. Mniejszość litewska chciała powołania placówki z ojczystym językiem nauczania, ponieważ wiele młodych rodzin litewskich z Sejn i Puńska przenosi się właśnie do Suwałk. Według danych litewskiego resortu oświaty w naszym mieście mieszka obecnie około tysiąca Litwinów.

 

Dziś w Suwałkach miało miejsce oficjalne otwarcie placówki między innymi z udziałem Diany Nausediene, Pierwszej Damy Republiki Litewskiej, litewskich ministrów i zaproszonych gości oraz władzami Suwałk.

- Sądzę, że nie skłamię mówiąc, że język litewski i kultura litewska na tym obszarze była od zawsze. W Suwałkach już od 60. lat działa Oddział Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. Suwałki jako miasto coraz bardziej się rozrastają, dlatego też i liczba Litwinów tu mieszkających jest coraz większa. Pierwsze działania do stworzenia tutaj szkoły litewskiej zostały podjęte w 2017 roku, aby te dzieci mogły w Suwałkach uczyć się w swoim ojczystym języku. Zarząd Wspólnoty Litwinów w Polsce podjął pierwsze prace za pomocą Republiki Litewskiej i w 2020 roku mieliśmy szczególny dzień kiedy otworzyliśmy w mieście litewskie przedszkole. Wtedy też narodziło się naturalne pytanie, co będziemy dalej z tym robić i zrodziło się marzenie, aby w Suwałkach utworzyć także pierwszą szkołę z litewskim językiem nauczania. Udało nam się to zrealizować dzięki poparciu rządu Republiki Litewskiej, a także dzięki szczególnym działaniom Ministerstwa Oświaty i Sportu Republiki Litewskiej. Chcę też podziękować rodzicom, którzy swoje dzieci przekazali do przedszkola litewskiego, a teraz będą je przyprowadzać do litewskiej szkoły. Nasi szczególni bohaterowi to oczywiście pierwszoklasiści, którzy złożą dziś ślubowanie - mówiła podczas uroczystości Pierwsza Dama Republiki Litewskiej Diana Nausediene.

Do litewskiego przedszkola w Suwałkach, które działa od 2020 roku uczęszcza prawie 40 dzieci. Natomiast naukę w pierwszej klasie podstawówki rozpocznie w tym roku troje uczniów.

- Jako kraje jesteśmy sąsiadami. Jesteśmy też sąsiadami bo szkoła znajduje się zaraz obok suwalskiego ratusza przy tej samej ulicy. To duże wydarzenie w historii Suwałk i ukłon w stronę społeczności, która zamieszkuje nasze miasto na co dzień pracując tu. To też niecodzienne wydarzenie gdy nasze miasto odwiedza pierwsza dama Republiki Litewskiej. To dla nas ogromy zaszczyt i wyróżnienie – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałki.

Oprócz suwalskiej placówki w Polsce działają cztery inne litewskie szkoły: prywatna litewska szkoła Žiburys w Sejnach ze 104 uczniami, liceum 11 Marca w Puńsku ze 103 uczniami, polsko-litewska szkoła podstawowa im. Dariusa i Girėnasa w Puńsku ze 163 uczniami oraz szkoła podstawowa w Widugierach z 22 uczniami.

 

17 Komentarzy

SuwalakPatriota

08/12/2023

"Sądzę, że nie skłamię mówiąc, że język litewski i kultura litewska na tym obszarze była od zawsze."

 

Jeżeli, mówiąć "litewski" ma na myśli Bałtyjski, no to ma rację. Ale chyba wszyscy wiemy, że nie to ma na myśli…

Litwinizacji nam tu nie potrzeba tu jest Polska 

nazwisko

08/12/2023

żmudzini ile zamknęliście polskich szkół na okupowanej wileńszczyźnie ??

Suwałki to POlska czy już Litwa. Ja pochodzę z Suwalszczyzny i czuję sie POlakiem a nie jakimś Litwinem. Ponadto Litwa okazuje pełne chamstwo i rasizm jeśli idzie o polskie szkoły na Litwie, a jak wiadomo Polaków tam wielu...

......

09/12/2023

Terminu "litwinizacja "świat nie zna ,natomiast "polonizacji "według polskiej Wikipedii doznali wszyscy sąsiedzi.Suwalszczyzna to etniczne ziemie Litwy, po 1929 siłą wcielona do polski.W latach 80-tych uczyłam się w Dowspudzie .To zbieranina uczniów z całej Suwalszczyzny.Na pogawędkach około połowa przyznała się o przodkach mówiących w jęz.litewskim,nie jaćwieskim.Według lingwistów ,to jeden z najstarszych języków świata."Jeżeli chcecie usłyszeć jak Adam z Ewą rozmawiali w Raju ,udajcie się na litewską wieś" (A.Meillet).W Suwałkach mamy wiele litewskich nazwisk przedsiębiorców ,lekarzy nauczycieli...Renkiewicz to bardzo litewskie nazwisko :"renka"-to "zbiera."

SuwalakPatriota

13/12/2023

Dodane przez ...... w odpowiedzi na

Renkom moża zbierać, fakt. Zdecydowana większość obecnych (ale też tych sprzed 100 lat) mieszkańców ~pow. suwalskiego i augustowskiego to etniczni polacy, bądź słowianie którzy się osiedlili na tych terenach po pladze z XIX w. O jakkolwiek znaczniejszej grupie litwinów na polskiej części Suwalszczyzny można mówić dopiero w oklicach Sejn.

Aqq

17/12/2023

Dodane przez ...... w odpowiedzi na

Nie bierz tych leków, weź inne które działają uspokajająco bo bredzisz. Poczytaj trochę o skąd się wzięła cywilizacja na tych ziemiach..... Nie, nie z LItwy...

Anonymous

09/12/2023

Nasz wieszcz nie uważał się za Polaka, tylko za Litwina. Więc lokalizacja w 5-tkę. Nauczycielom, uczennicom i uczniom życzę jak najlepszego poznania języka przodków i wzniesienia go na poziom wieszcza Mickiewicza :-)

 

PS. Uczyłem się tuż obok na Mickiewicza 3, ale nie w humanistycznje klasie, tylko mat.-fiz. Języka polskiego uczyła mnie niezapomniana prof. Pniewska. Wyjątkowa kobieta. Przede mną w tym budynku uczył się Czesiek Miłosz, który również uważał się za Litwina.

Temat wałkowany milion razy… "Litwa" była traktowana na równi z wielkopolską czy mazowszem, a nie polską. Poza tym, bliżej im do białorusinów.

Tyle naszej państwowości ile własności naszej . Czyj to jest budynek? Kto będzie go utrzymywał?  W pierwszej klasie  3 uczniów, u nas taka szkoła byłaby zamknięta. Litwini maja swoją enklawę w Puńsku i jeszcze mało? Byłam w Puńsku odezwałam się w sklepie po polsku to byłam potraktowana jak powietrze . Na Litwie nazwy ulic  nie mogą być dwujęzyczne gdzie mieszkają Polacy. Czy to nie przesada ?

pomyślmy na zdrowy rozum komu się opłaca dla trójki dzieci otwierać szkołę w takim budynku wartym kilkadziesiąt mln??????

ta Pani LT wyraźnie powiedziała w swoim wystąpieniu, że oni przyszli odzyskiwać swoje ziemie a nasi włodarze jeszcze biją brawo. To zaprośmy jeszcze ukraińców i żydów i wszystko rozdajmy skoro jesteśmy tacy wspaniałomyślni

Dodaj komentarz