Piątkowy SBF: zagrał Dżem i Dzieci Bluesa. Jan Chojnacki honorowym suwalczaninem

Koncertem DŻEM & DZIECI BLUESA zakończył się piątkowyd zień


Koncertem DŻEM & DZIECI BLUESA zakończył się piątkowy (07.07) dzień pełen bluesowych koncertów w Suwałkach. Dziś też oficjalnie wręczono Janowi Chojnackiemu tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”.

 

Suwałki Blues Festival 2023 trwa w najlepsze. Piątek rozpoczął się od bluesowych śniadań w suwalskich restauracjach. Tradycyjnie już tego dnia koncertom towarzyszył zlot samochodów Mazda MX5. Na scenie w Parku Konstytucji 3 Maja wystąpili EDGAR BLUES TRIO (ES), CROSSFYRE (FI) i ERIC STECKEL (USA), natomiast na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą wystąpił BOOGIE BOYS (PL) oraz odbył się koncert DŻEM & DZIECI BLUESA: Chojnacki, Cichoński, Hołdys, Kozakiewicza, Riedel, Skrzek. 

 

Zanim jednak blues rozbrzmiał na bulwarach, odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu przez władze miasta i województwa podlaskiego oraz podziękowanie sponsorom za ich wkład w tworzenie tego wydarzenia. Natomiast przed ostatnim tego dnia koncertem przyszedł moment, aby wręczyć Janowi Chojnackiemu symboliczny klucz z tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”. Tytuł przyznali mu suwalscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta Suwałki. Jan Chojnacki to znany polski dziennikarz muzyczny, popularyzator i miłośnik bluesa, niekwestionowany autorytet dla miłośników tego gatunku muzyki. Od pierwszej edycji prowadzi, wspiera i promuje Suwałki Blues Festival. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu poprzedzające festiwal Rozgrzewki Bluesowe i koncerty otwarcia SBF transmitowane były na antenie radiowej Trójki podczas audycji „Bielszy odcień bluesa". Suwałki promowane były również w radiowej Jedynce, a obecnie w Radiu Nowy Świat.

- To dla mnie bardzo wzruszająca okoliczność. Kiedyś pan prezydent Renkiewicz coś na ten temat powiedział, ale myślałem, że to żart. Kiedy się okazało, że rzeczywiście jest taki plan i rada miejska jednogłośnie przyjęła taką rezolucję, to naprawdę uroniłem łezkę. Kocham tę krainę, są tu fantastycznie ludzie, mamy jakieś wspólne wibracje, a do tego jeszcze tak się pięknie złożyło, że to miejsce jest najbardziej bluesowym miejscem w Polsce, a blues to pół mojego życia, o ile nie więcej. Więc jeżeli pół mojego życia związanego z Suwalszczyzną połączy się z drugą połową to jest to dla mnie bardzo istotne wydarzenie w moim 75-letnim życiu. Bardzo wam dziękuję Suwałki i bądźmy z bluesem razem zawsze - mówił Jan Chojnacki. 

7 Komentarzy

Piotr ale nie pan

09/07/2023

Hołdys może pozostać w Suwałkach na dłużej . Tu jest sporo szkół i może by ukończył coś . Podstawowa trochę go ogranicza !

Dodaj komentarz