Zarybianie Czarnej Hańczy z okazji Światowego Dnia Ziemi

200 sztuk pstrąga potokowego trafiło w piątek (21.04) do Czarnej Hańczy

 

200 sztuk pstrąga potokowego trafiło w piątek (21.04) do Czarnej Hańczy przy suwalskich bulwarach, gdzie odbyły się miejskie obchody Światowego Dnia Ziemi.

 

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest corocznie 22 kwietnia, ale w Suwałkach wszelkie działania zostały przeprowadzone już dziś, gdyż jak mówią organizatorzy każdy dzień jest dniem Ziemi. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy środowiska, takie jak globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i wody, wylesianie czy utratę różnorodności biologicznej.

 

W ramach Światowego Dnia Ziemi organizowane są różnego rodzaju akcje, wydarzenia, happeningi oraz kampanie społeczne. Tak też było i w Suwałkach. Suwalski Ośrodek Kultury zorganizował dziś akcję pod hasłem "Człowiek i rzeka. Zarybianie Czarnej Hańczy" na Bulwarach nad Czarną Hańczą. Do rzeki wpuszczono 200 sztuk pstrąga potokowego, a dzieci z przedszkoli mogły wziąć udział w eko quizie oraz warsztatach plastycznych, a także akcji sprzątania bulwarów.

- Takie wydarzenie to wielka frajda dla przedszkolaków. Chcemy edukować młode pokolenie, aby troszczyło się o naszą planetę, o przyrodę. To swego rodzaju lekcja z ekologii. Powinniśmy troszczyć się o naturę nie tylko z okazji święta. Wiemy, że czasami jest ona jeszcze degradowana, mamy jeszcze problemy z gospodarką odpadami komunalnymi, śmieciami. Inaczej się odpoczywa i inaczej człowiek się relaksuje na łonie natury, kiedy ta przyroda jest taka dostępna, otwarta i uporządkowana - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Waldemar Bujkowski z Gospodarstwa Rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach dodał, że dziś z okazji wydarzenia do Czarnej Hańczy trafiło 200 sztuk pstrąga potokowego powyżej roku, ale przed kilkoma dniami odbyło się większe zarybienie. Wtedy wpuszczono 1800 sztuk narybku. 

- Musieliśmy wcześniej wypuścić większość liczbę ryb, ponieważ nie mamy miejsca, aby je przetrzymywać, a wchodzą już następne roczniki do podchowu. W sumie tego narybku po zimowaniu wpuściliśmy już dwa tysiące sztuk. Rzeka Czarna Hańcza jest zbiornikiem dość bogatym w pokarm, więc ryby będą tu rosły, a gdy przekroczą wymiar ochronny zostaną odłowione przez wędkarzy. Ale też właśnie ze względu na sporą presję wędkarzy ryby nie osiągają tu zbyt dużych rozmiarów. 

Dodajmy, że w najbliższą niedzielę 23. kwietnia wszyscy chętni mieszkańcy mogą włączyć się w akcję oczyszczania miasta pn. "Zbieramy Śmieci w Suwałkach". Zbiórka o godzinie 11.00 przy stacji paliw INES obok mostu nad Czarną Hańczą przy ulicy Mickiewicza.  

 

3 Komentarzy

Dodaj komentarz