Młodzież z Polski i Litwy przeciw uprzedzeniom kulturowym

młodzież ze Szkoły Podstawowej w Słobódce bierze udział w projekcie „In media hatred

Od 18 do 25 września młodzież ze Szkoły Podstawowej w Słobódce bierze udział w projekcie „In media hatred”. Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus +, w Murzasichle koło Zakopanego.

 

W działania projektowe zaangażowana jest czterdziestoosobowa grupa młodzieży z Polski i Litwy oraz liderzy.  Uczestnicy projektu to osoby w wieku od 13. do 18. roku życia. Młodzież litewska pochodzi z miejscowości  Soleczniki. Młodzież chce, aby ich rówieśnicy zamienili stereotypy na poszukiwania i dążenie do prawdy o kulturach i narodowościach. Realizacja projektu odbywa się z grupą z Litwy.

- Na przestrzeni czasu narodziło się bardzo dużo negatywnych stereotypów na temat narodowości w naszych krajach. Granica polsko-litewska, to miejsce gdzie ciągle dochodzi do sytuacji pokazujących wrogie nastawienie obu krajów do siebie nawzajem. Zachowania o jakich słyszymy w lokalnych mediach są bardzo niepokojące, dlatego chcemy dowieść, że pomimo historii, która poróżniła Polskę i Litwę - nasze kultury są do siebie podobne, kiedyś byliśmy jednym krajem! Chcemy obalać stereotypy, które dotyczą naszych narodowości. Ten temat poruszyliśmy już podczas jednego z wcześniejszych naszych projektów - na tej podstawie doszliśmy do wniosku, że problem jest bardziej rozległy niż nam się wydawało i warto poświęcić mu osobny projekt - mówią uczestnicy projektu.

Forma wyrażenia powyższego problemu, to scenki teatralno-taneczne, za pomocą których w sposób niewerbalny uczniowie wyrażają swój manifest w stosunku do braku tolerancji i szacunku wobec odmiennych kultur oraz wpływ środków masowego przekazu na młodych ludzi. Wybrana forma ma pomóc rozwijać pasje takie jak: gra aktorska i taniec, co jest celem pobocznym projektu, ale jest to także atrakcyjna forma dla młodzieży i dotarcia do rówieśników. Dodatkowo dzięki temu, że wymiana jest międzynarodowa, a kontakt między grupami odbywa się w języku angielskim - młodzież rozwija swoje kompetencje językowe. W projekcie zostaną wykorzystane różnorodne metody pracy, między innymi: rozmowa, debata, warsztat, dyskusja, wiele innych.

 

Liderzy projektu to: Ewa Grygutis i Irmina Grygutis. Uczestnicy zakwaterowani są w Ośrodku wczasowym „ZBÓJNIK” w Murzasichle. Projekt opiera się na założeniach edukacji rówieśniczej a działania są realizowane przez młodzież dla młodzieży. Projekt to wspólne szukanie ciekawych rozwiązań pobudzanie kreatywności ale również przyjemne i aktywne spędzanie wolnego czasu.

 

Dodaj komentarz