Ferie zimowe w województwie podlaskim

Bezpieczne Ferie 2023 Województwo Podlaskie, Suwałki

 

Już od najbliższego weekendu ponad 130 tysięcy uczniów szkół podstawowych i średnich w naszym województwie, w tym ponad 12 tysięcy z Suwałk, rozpocznie ferie zimowe.

 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, Sanepidu i służb mundurowych zainaugurował w czwartek (19.01) akcję Bezpieczne Ferie 2023.

- Nadchodzące ferie są sprawdzianem znajomości zasad bezpieczeństwa, o których dzieci i młodzież uczą się na co dzień. Będą mogły to zrobić podczas zorganizowanej formy wypoczynku czy spędzając czas pod opieką rodziców lub sami - zaznaczył na wstępie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Do Kuratorium Oświaty w Białymstoku wpłynęło 211 zgłoszeń wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży prowadzonego przez organizatorów z województwa podlaskiego. Jak co roku, rodzice na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki mogą sprawdzić, czy dany wyjazd lub półkolonie są w bazie, co oznacza, że są legalne - zorganizowane zgodnie z przepisami. Kurator podkreśliła, że pracownicy będą także reagowali na zgłoszenia dotyczące wątpliwości co do tego, czy dany wypoczynek jest legalny.

- Najczęściej są to półkolonie, ale niewiele mniej to wypoczynek krajowy, jest też jeden zagraniczny. 138 form odbędzie się na terenie naszego regionu. Kuratorium planuje skontrolowanie przynajmniej 20% form wypoczynku, przy czym będziemy współpracowali z Sanepidem i Policją - mówiła Beata Pietruszka - Podlaski Kurator Oświaty.

O bezpieczeństwo na lodzie w czasie ferii zimowych zatroszczy się Państwowa Straż Pożarna.

- Co roku odnotowujemy przypadki załamania się lodu pod ciężarem człowieka, więc na polecenie komendanta głównego PSP włączamy się w akcję "Bezpieczne Lodowisko 2023" - pomożemy w wylaniu lodowisk, jeśli oczywiście aura pozwoli, przy szkołach, w ogródkach jordanowskich czy w innych miejscach, które będą na to miały pozwolenia - mówił bryg. Marcin Bielakowicz - Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Strażacy będą prowadzili również działania edukacyjne - w terenie oraz salach "Ognik", które znajdują się w komendach powiatowych PSP. O edukację uczniów zadbała także Podlaska Policja.

- Ferie zaczynają się 23 stycznia, ale my już mamy ręce pełne roboty, bo dbamy o bezpieczeństwo osób wyjeżdżających na zimowy wypoczynek. Na podlaskich drogach rozpoczną się działania drogówki - będziemy kontrolować prędkość, stan trzeźwości kierowców oraz przestrzeganie przepisów - wyliczał podinsp. Tomasz Krupa - rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji.

W każdym mieście powiatowym policjanci wyznaczyli miejsce, w którym kontrolowane będą autobusy przewożące dzieci i młodzież na wypoczynek zorganizowany. W takie działania zaangażowany jest także Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku.

 

Również suwalskie placówki na czas feri zimowych przygotowały zajęcia związane ze sportem, kulturą, czytelnictwem, czy muzealnictwem. Więcej o tym co przygotowały Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Muzeum Marii Konopnickiej, Suwalski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji - Oferta na ferie zimowe dla dzieci z Suwałk.

Dodaj komentarz