Debata o bezpieczeństwie w PUZ

"Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Możesz mieć na nie wpływ!"

O oszustwach w internecie, handlu ludźmi, bezpiecznych wyjazdach za granicę czy Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa rozmawiano w czwartek (26.05) w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. 

 

"Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Możesz mieć na nie wpływ!" to hasło społecznej debaty zorganizowanej dziś przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach we współpracy z Państwową Uczelnią Zawodową. Jej celem jest rozmowa z uczniami szkół i studentami o istniejących wokół nas zagrożeniach oraz metodach ich unikania i eliminowania. Jak przekazywali organizatorzy, poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Aby zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, niezbędne jest skuteczne działanie instytucji do tego powołanych, ale nie mniej istotne jest uspołecznienie tych działań. Każdy z nas ma bowiem realny wpływ na poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania, czy w pracy.

- Poruszamy problemy i tematy, które dotyczą każdego nas, nie tylko młodych ludzi, ale jednak w dzisiejszych czasach ich również. Zwłaszcza jeżeli mówimy o zagranicznych wyjazdach. Zbliżają się wakacje, wielu studentów wyjdzie w tym czasie do pracy za granicę. Muszą więc wiedzieć jak się do tego przygotować i zrobić to bezpiecznie. Poruszamy również tematykę handlu ludźmi, który wciąż w Europie jest tematem obecnym. Są to tematy, które tak naprawdę każdy powinien znać - mówił Dawid Harasim, rzecznik prasowy PUZ w Suwałkach. 

- Chcemy zachęcić uczniów szkół i studentów do realnej rozmowy o bezpieczeństwie i o kształtowaniu bezpieczeństwa. Na bezpieczeństwo tak naprawdę mamy wpływ wszyscy. Jest to jedna z podstawowych wartości pozwalających nam spokojnie funkcjonować. Mówiąc o bezpieczeństwie mówimy o bezpieczeństwie militarnym, a wiemy jaka sytuacja dzieje się teraz za naszą granicą. Może my jako społeczeństwo nie mamy jakiegoś realnego wpływu na to co się dzieje, natomiast pośredni pewnie tak. Aspekty kształtujące bezpieczeństwo to również działania społeczności lokalnych, kwestie zwalczania przestępczości, cyberbezpieczeństwo, zagrożenia związane z handlem ludźmi i przymusową pracą - powiedział Bartosz Lorenc, Komendant Miejski Policji w Suwałkach. 

Jak mówił komendant suwalskiej policji, statystki za 2021 rok wyglądają bardzo dobrze, zarówno jeśli mówimy o Suwałkach, jak i całym województwie, które w rankingach ogólnopolskich zajęło w ubiegłym roku pierwsze miejsce w zakresie zwalczania przestępczości oraz stwierdzoną przestępczość. Bieżący rok również nie wygląda źle, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę sporą liczbę migrantów i uciekinierów wojennych na naszym terenie. - Jest bezpiecznie - zapewniał. 

 

Sporym problem są natomiast nieustanne i często skuteczne próby oszustw w internecie. Wielokrotnie w ostatnim czasie słyszy się o przypadkach osób, również młodych, które straciły oszczędności, gdy próbowały sprzedać coś w internecie, zainwestować czy chociażby dokonać przelewu blikiem. Bartosz Lorenc przyznaje, że jest to problem, jednak jak dodaje, sama policja ma na to pośredni wpływ.  

- Jeżeli korzystamy z internetu, korzystajmy z niego w sposób przemyślany i bezpieczny. Wiemy o tym, że w szczególności strony banków i portali aukcyjnych są stronami zabezpieczonymi taką popularną, widoczną w przeglądarce kłódeczką. Natomiast wszelkie formy przysyłanych nam linków, których generalnie nie polecam otwierać, powodują, że dajemy się skusić i padamy ofiarą oszustów. Możliwości są przeróżne, maile z informacją o wygranej, kupowane, a nawet sprzedawane w internecie rzeczy. Klikając w tego typu linki podamy komuś swoją pełną internetową tożsamość. Przestrzegam przed zachowaniem czujności, abyśmy nie podawali swoich danych i je chronili, gdyż przestępcy tylko czekają, aż sami im te dane podanym.   

 

Dodaj komentarz