Czytali "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Akcja Narodowego Czytania w Państwowej Uczelni Zawodowej

 

Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach jak co roku włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie". W czwartek (16.11) władze Uczelni czytały przybyłej młodzieży fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

 

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczną lekturą zostało "Nad Niemnem", czyli najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

 

Dziś w auli Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach zebrała się młodzież z miejscowych szkół, aby posłuchać fragmentów książki czytanych przez osoby z władz Uczelni. Fragmentom powieści Elizy Orzeszkowej towarzyszyły występy artystyczne uczniów z Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Puńsku oraz Litewskiego Zespołu Tanecznego pod kierunkiem Asty Pieczulis. 

- Każdego roku włączamy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Zaprosiliśmy suwalską młodzież, czyli uczniów liceów i techników, opowiadamy o autorce, opowiadamy o książce i przede wszystkim czytamy fragmenty. Całość przedzielona jest występami artystycznymi. W tym roku razem z nami występują młodzi artyści z Puńska. Narodowe Czytanie to niezwykle ważna i potrzebna akcja, która nie tylko ma pokazać i zaprezentować tych największych polskich pisarzy, ale przede wszystkim ma zachęcić młodzież do czytania. Mamy pokazać otoczkę całej książki, otoczkę całego utworu i mamy nadzieję, że to wszystko sprowokuje młodzież do częstszego i chętniejszego chwytania za książki przez młodzież - mówił Dawid Harasim, rzecznik prasowy suwalskiej Uczelni. 

Dodaj komentarz