Włócznie Jaćwingów przyznane

Gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Suwałk„Włócznia Jaćwingów”

Gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów” odbyła się w sobotni (26.02) wieczór w hali Suwałki Arena.

 

Siedem kolejnych firm, instytucji i osób zostało uhonorowanych tak zwanym "suwalskim Oskarem", czyli nagrodą Prezydenta Miasta Suwałk przyznawaną za wybitne zasługi dla miasta we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Tegoroczne wydarzenie stanęło pod znakiem zapytania z powodu tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Jak mówił Czesław Renkiewicz, prezydent miasta, długo zastanawiał się czy gala powinna się odbyć. Ostatecznie jednak wydarzenie doszło do skutku. Była minuta ciszy, a na wejściu rozdawane były niebiesko-żółte wstążki.

- Zastanawialiśmy się, czy tego naszego wydarzenia w ogóle nie odwołać ze względu na sytuację, którą mamy na Ukrainie. Toczy się tam przecież wojna. Współczujemy narodowi Ukraińskiemu. Jako samorząd również przygotowujemy się do niesienia pomocy. Mamy w mieście funkcjonujący Związek Ukraińców. Przed nami dużo pracy, ale mimo tego zdecydowaliśmy się pokazać te osoby, te instytucje. Podziękować im za prace, za zaangażowanie, za promocję naszego miasta. Są to naprawdę wybitne osoby, które zasługują na wyróżnienie i tym naszym suwalskim Oskarem chcemy chociaż w taki skromny sposób im podziękować za to co robią na rzecz naszego miasta - mówił włodarz.

Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk otrzymali:

 

ASPI Sp. z o.o., sp. k.

Prężnie rozwijająca się firma rodzinna.Nowoczesny i dynamicznie rozwijający się producent narzędzi do przemysłu drzewnego i meblarskiego.Godny zaufania partner przedstawicieli branży drzewnej i meblarskiej.Ściśle współpracuje z wieloma szkołami wyższymi na terenie całej Polski.Włącza się w działania uwzględniające interesy społeczne oraz aspekty środowiskowe.Aktywnie angażuje się w działania na rzecz kultury, sztuki i sportu w mieście.Pomaga młodym, zdolnym artystom.Przybliża młodemu pokoleniu Suwałk współczesne kino i film.Firmie został przyznany w 2019 r. tytuł Mecenasa Kultury Suwałk. Od ponad 30 lat niezwykle ważny podmiot na gospodarczej mapie miasta.Przykład prężnie funkcjonującego zakładu produkcyjnego z dala od wielkich ośrodków przemysłowych.Tylko w ramach SSSE przedsiębiorstwo zrealizowało 4 potężne inwestycje, a każda z nich wiązała się z tworzeniem nowych miejsc pracy, co wpłynęło bezpośrednio na zmniejszenie poziomu bezrobocia w mieście.

 

Pizzeria-Galeria „Rozmarino”

Nadrzędnym celem działalności było stworzenie miejsca z atmosferą, dobrą muzyką, wystawami prac znanych i początkujących artystów oraz koncertami, pokazami i szeroko rozumianą kulturą. Lokal otwarty w czerwcu 1994 i już wówczas otrzymał nagrodę Gazety Wyborczej „Wakacyjny Oskar 94”. Uhonorowani tytułem „Mecenasa Kultury Suwałk 2008” przez Prezydenta Miasta. Jeden z pierwszych partnerów wspierających Suwałki Blues Festival. W okresie działalności 28 lat firmy odbyło się ponad 1200 koncertów, 200 wystaw, kilkanaście pokazów i recitali. Atutem firmy jest wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra oraz doskonała kuchnia przepełniona smakami różnych kultur. Jest ona ceniona zarówno na rynku lokalnym, jak i krajowym. Działalność firmy otwarta jest na potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców. Udziela wsparcia dla wielu inicjatyw społeczno-kulturalno-oświatowo-sportowych. Uczestniczy w licznych przedsięwzięciach organizowanych i realizowanych przez Prezydenta Miasta Suwałk, instytucje kulturalne, stowarzyszenia i fundacje. Członek Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach. Szeroki zakres prowadzonej działalności, wyjątkowe miejsce i niepowtarzalny klimat sprawiają, że Pizzeria Rozmarino na trwałe wpisała się w historię miasta Suwałk, czyniąc ja ważną i niezbędną firmą, cieszącą się znaczącym uznaniem klientów oraz wpływającą na promocję i pozytywny wizerunek miasta Suwałk, przez co zasługuje na przyznanie nagrody.

 

Maria Magdalena Andrejczyk

Wychowanka  Lekkoatletycznego  Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hańcza” Suwałki. Zdobywczyni srebrnego medalu XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Podczas Pucharu Europy, odbywającym się w chorwackim Splicie, osiągnęła 3. wynik w historii lekkoatletyki – oddała rzut oszczepem na odległość 71,40m. Lokalna patriotka, zawsze podkreślająca skąd pochodzi. Wg amerykańskiego periodyku „Track& Field News” obrana numerem jeden w konkurencji rzutu oszczepem. Wyróżniona podczas gali EuropeanAthleticsGoldenTracks 2021 w Lozannie. Wspomogła zbiórkę pieniędzy na operację poważnej wady serca cierpiącego chłopca, oddając na licytację medal olimpijski. W 87 Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2021 r. zajęła wysoką, szóstą lokatę. Inspiracja dla młodych adeptów suwalskiej lekkiej atletyki. Bierze udział w wydarzeniach sportowych na terenie Suwałk, a także promuje nasze Miasto na imprezach realizowanych poza Suwałkami.

 

Romuald Borkowski

Od 1991 roku sprawuje funkcję dyrektora. Uczniowie Zespołu uzyskują tytuły laureatów konkursów przedmiotowych i finalistów olimpiad oraz osiągają wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych – w latach 2019 -2021 uczniowie II LO mieli najwyższe wyniki z egzaminu maturalnego w mieście - otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk. Do 2019 r. uczniowie Gimnazjum nr 3 osiągali najwyższe wyniki z egzaminu zewnętrznego wśród szkół publicznych w Suwałkach, podobnie uczniowie klas ósmych. Dzięki inicjatywie Pana Dyrektora w szkole powstało obserwatorium astronomiczne. Zajęcia popularyzujące wiedze z astronomii i fizyki cieszą się dużym zainteresowaniem. Tworzone zostały dobre warunki do działalności różnych stowarzyszeń i organizacji w Zespole. Od ponad 20 lat pan Borkowski współpracuje z Akademia Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie Pan Romuald Borkowski otrzymał w 2021 r. wyróżniającą ocenę pracy.

 

Pracownicy szpitala zaangażowani w walkę z pandemia COVID-19

Wykazują się odwagą i zaangażowaniem w walce o zdrowie i życie suwalczan. Przyznanie Włóczni będzie wyrazem wdzięczności i szacunku dla ich pracy. Pracownicy ochrony zdrowia czynnie zaangażowali się „na pierwszej linii frontu”, narażając siebie oraz swoje rodziny. Placówka efektywnie wykorzystuje fundusze europejskie, remontuje i tworzy kolejne oddziały Szpitala oraz organizuje cały system proce3su lecznictwa covidowego.Potężny zakład w skali miasta i jeden z największych pracodawców. Modernizacją w minionych miesiącach objęto kolejne szpitalne oddziały: internistyczne, gastro i cardio, których głównym źródłem finansowania były środki w ramach współpracy transgranicznej.Ostatnie lata to także optymalizacja finansów i poprawa płynności finansowej, przy zachowaniu poziomu referencyjności placówki.

 

Fundacja Akademia Piłkarska WIGRY SUWAŁKI

Przez 10 lat działalności Fundacji został stworzony pełen profesjonalny system szkolenia piłkarskiego dzieci w wieku 5-12 lat. Jest ona organizatorem krajowych i międzynarodowych turniejów piłki nożnej z udziałem najlepszych akademii piłkarskich z Polski i krajów sąsiednich.Młodzi piłkarze Akademii z sukcesami reprezentują Wigry Suwałki i Miasto Suwałki w rozgrywkach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych, w Polsce i zagranicą.Akademia otrzymała Złoty Certyfikat PZPN przyznawany w ramach Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Jeden z dwóch w województwie i 44 w kraju.Szkoleniem w akademii jest objętych blisko 300 dzieci w wieku 5-12 lat. Od 2021 roku została utworzona grupa dziewcząt.Zatrudnionych obecnie jest 25 trenerów, w tym posiadających najwyższe licencje do pracy z młodzieżą UEFA A.

 

Tomasz Organek

Artysta urodzony w Suwałkach. Nieformalny ambasador naszego miasta. Laureat wielu prestiżowych nagród.Dyrektor muzyczny dwóch edycji Męskiego Grania.W licznych wywiadach zawsze ciepło wspomina rodzinne Raczki oraz Suwałki, jest w stałym kontakcie z lokalnymi fanami.Wesprze WOŚP suwalski przedmiotem, który przeznaczony zostanie na licytację.

- Wiedziałem, że takie nagrody istnieją, ponieważ interesuję się regionem i czasami spoglądam na to co się tutaj dzieje. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, gdyż znaczy to, że Suwałki o mnie pamiętają, choć nie mieszkam tu już od dwudziestu paru lat. Wyjechałem stąd po maturze, jednak ciągle wracam. Nadal mam rodzinę w Raczkach, kilka lat temu byłem na Suwałki Blues Festival, gdzie przyszło całe miasto. Ciesze się, że ludzie o mnie tu pamiętają - mówił Tomasz Organek.    

Między nagrodami zebrani podziwiali występy artystyczne, a gwiazdą wieczoru była Ania Wyszkoni. 

 

2 Komentarzy

Moim zdaniem nie na miejscu było ta impreza, prezydent mógłby poczekać na imprezę i rozdawanie nagród. Nie  był odpowiedni czas i miejsce. Ludzie umierają i dzieci a tu impreza. Wstyd

Dodaj komentarz