"W temacie drogi ekspresowej zapadła cisza"

stanowisko w sprawie przebudowy odcinka drogi pomiędzy Białymstokiem a węzłem Raczki

 

Suwalscy radni przyjęli w środę (28.02) kolejne stanowisko w sprawie przebudowy odcinka drogi pomiędzy Białymstokiem a węzłem Raczki do standardu drogi ekspresowej.

 

W ostatnich latach władze samorządowe miasta Suwałki konsekwentnie apelują do władz krajowych i regionalnych o realizację drogi ekspresowej łączącej Augustów (węzeł Raczki) z  Białymstokiem. Po licznych wystąpieniach, apelach i prośbach władz samorządowych, mieszkańców,  przedsiębiorców oraz parlamentarzystów Rada Ministrów we wrześniu 2023 podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)”, która uwzględnia budowę drogi ekspresowej S8 Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki) wraz z gwarancjami finansowania tej inwestycji z Krajowego Funduszu  Drogowego. 

 

Obecnie jednak znów nie ma pewności, czy do budowy drogi dojdzie. Z aktualnych informacji wynika, że decyzja o rozszerzeniu programu i wpisaniu tej inwestycji mogła zostać podjęta z naruszeniem procedur dotyczących obligatoryjnej w takim przypadku strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Dodatkowo swoje zastrzeżenia zgłasza Komisja Europejska oraz organizacje ekologów odnośnie zasadności budowy dwóch równoległych połączeń ekspresowych przecinających w niedalekiej odległości od siebie cenne przyrodniczo tereny Doliny Biebrzy. Na domiar złego, z uwagi na wieloletni zastój decyzyjny w tej sprawie, za dwa lata wygasa termin obowiązywania decyzji środowiskowej na budowę odcinka Knyszyn-Korycin, który był jedynym fragmentem na tym szlaku komunikacyjnym, na który białostocki oddział GDDKiA posiada ważną decyzję środowiskową (od 2016 roku). Dlatego też zdecydowano się na zmianę formuły realizacji tego odcinka z „Projektuj i Buduj” na format tradycyjny i opracowanie w pierwszej kolejności dokumentacji technicznej, a później przystąpienie do postępowania na budowę tego połączenia, co znacznie wydłuży i opóźni jego oddanie do użytku.

 

W środę (28.02) Rada Miasta w Suwałkach postanowiła więc po raz kolejny przyjąć wspólne stanowisko dotyczące budowy tej drogi. O szczegółach mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który wyraził niepokój z ciszy jaka zapadła odnośnie tego tematu. 

- Cieszyliśmy się już z tego, że zapadła decyzja o wpisaniu trasy ekspresowej z Raczek przez Augustów do Białegostoku do Krajowego Programu Budowy Dróg do roku 2030. I wszystko byłoby fajnie, gdyby były kierowane do nas pozytywne informacje - że przedsięwzięcie jest wpisane, że trwają prace i jak one wyglądają. A tutaj zapadła cisza. Ta cisza pochodzi o z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gdyż nie chcą nic mówić, albo nie ma przyzwolenia na kontynuowanie tych prac. Ta cisza była spotęgowana wystąpieniami polityków, którzy mówili, że nie wiadomo co dalej z tą drogą, czy będą na nią środki finansowe, czy zostały dotrzymane procedury, bo powinna być strategiczna ocena oddziaływania na środowisko, dodatkowe analizy itd. Temat ten zaczął się jawić jako zagrożenie, żeby ktoś nie storpedował naszych wysiłków. I to nie tylko Suwałk, ale Augustowa, Sztabina, Suchowoli, przedsiębiorców, samorządowców. Dla nas ta droga jest nie mniej ważna niż Via Baltica do Warszawy. Ona powinna być wykonana, gdyż jest to po ścianie wschodniej kręgosłup transportowy naszego regionu. To optymalne rozwiązanie. Poprzez to stanowisko chcemy zwrócić uwagę, żeby podjęte zostały prace w tym kierunku i żeby temat nie umarł, bo już słyszę jakieś niepokojące głosy - mówił prezydent.   

Radni w przyjętym jednogłośnie stanowisku po raz kolejny apelują o sfinalizowanie niekończących się debat nad przebiegiem korytarzy transportowych w naszym regionie. Ich zdaniem ten wariant jest najkorzystniejszy z każdego punktu widzenia: środowiskowego, ekonomicznego, finansowego, transportowego, militarnego i dla spójności regionu. 

- Wystarczy tylko przejechać się odcinkami dróg krajowych Białystok-Augustów i Białystok-Ełk i porównać natężenie ruchu tranzytowego ciężkich pojazdów na tych dwóch odcinkach. Bez kosztownych ekspertyz i analiz widać, która trasa jest bardziej obciążona. Widzą to wszyscy i dobrze byłoby żeby zauważyły to osoby decydujące w naszym kraju o przebiegu i budowie dróg ekspresowych. Jak już wielokrotnie apelowaliśmy jedynym sensownym wariantem połączenia szlaku transportowego Via-Carpatia z Via Baltica jest wykorzystanie istniejącej drogi krajowej nr 8 na trasie Białystok-Augustów (połączenie na węźle Raczki). (...) Dlatego też mając na uwadze dobro naszego regionu, uważamy jako władze samorządowe Suwałk, że nadszedł najwyższy czas na zakończenie debat nad różnymi wariantami połączeń komunikacyjnych w województwie podlaskim i jeszcze raz zwracamy się z apelem do władz krajowych i regionalnych o jak najszybszą ich realizację, w optymalnym i oczywistym z punktu widzenia mieszkańców miasta wariancie - czytamy w przyjętym stanowisku.

17 Komentarzy

Anonymous

29/02/2024

Czy syn tej ziemi Zielinski ma zamiar w koncu oddac 400 tys za pomnik? (Aleksandry Piłsudskiej) Pomnik zostal wykonany, gdzie zaplata dla tego czlowieka? Pusciles go pan z torbami.

masz teraz swojego posła z Suwałk, który obiecał zadbać o Suwałki, o drogi , co robi dobrego ten Twój poseł z PO ?? dba o swój tyłek , kiedyś , gdy rządził trusk, tez nie było budowy dróg do Suwałk , bo nie były potrzebne, tak mówili. PiS budował drogi, ale tacy jak ty znowy wybrali tuska , zbnowu ściana wschodnia zostanie zapomniana. tyle w temacie, zanim coś napiszesz - włącz myślenie

...na swoich plakatach wyborczych obiecywał wyborcom PISU drogę której nie ma i nie było w żadnych oficjalnych planach. Droga widmo: bez decyzji środowiskowej, bez ostatecznego wariantu przebiegu i bez wskazania konkretnych źródeł finansowania.

Ciekawski lewak 2

02/03/2024

Dodane przez Danuta w odpowiedzi na

Wpisz sobie w internecie "siskom mapa" i tam masz wszystkie autostrady (A) i drogi szybkiego ruchu (S) i drogi krajowe wpisane do planu budowy dróg  w perspektywie do 2030 roku. Jak widzisz Danka, niestety,  za chu.ja nie ma tam tej drogi na temat której niektórzy  tak się tutaj rozpisują. Po prostu syn tej ziemi  pogrywał z wami pisowcami w wyborcze w bambuko, załatwił wam wirtualne marzenia i tyle, buahahahaha. Pamiętaj, niebieski kolor oznacza wydanie decyzji środowiskowej a to podstawa....

 

 

Jarosław Nożycoręki zdjął ten wielki szyld Biuro PIS z elewacji budynku swojego  biura poselskiego??? Ciężko  teraz wypatrzeć gdzie się kryje jego biuro..

Suwalczanin

29/02/2024

Po cóż zaraz droga ekspresowa? Tu wystarczy droga główna ruchu przyspieszonego, droga klasy GP.

Jarekikot

01/03/2024

Śmieliście się z Zielińskiego, że biega z nożyczkami. Teraz nic nie będzie budowane i otwierane. PIS odsunięty od władzy, cel osiągnięty a  idioci się cieszą.

Dodaj komentarz