Święto Wojska Polskiego w Suwałkach

Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego

Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się w piątek (12.08) na placu 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach. 

 

15. sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Tegoroczne uroczystości w Suwałkach rozpoczęły się już dziś apelem w koszarach suwalskiego pułku. Były okolicznościowe wystąpienia, wręczenie medali, odznaczeń i awansów na wyższe stopnie oraz defilada. Zebranych przywitał płk Krzysztof Świderski, dowódca suwalskiego pułku.

- 15. sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej chylimy czoła przed bohaterami tamtych dni. Dzisiaj jednak to my bierzemy na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Współczesne zagrożenia wymagają od nas żołnierzy większego niż zwykle zaangażowania w służbie. Dziś stoimy i realizujemy zadania w innym otoczeniu. W warunkach zagrożenia w regionie, w Polsce i w Europie. Konflikt, który trwa za naszą wschodnią granicą bezpośrednio przekłada się na naszą działalność we wszystkich obszarach.

W swoim wystąpieniu Krzysztof Świderski zapewniał również, że 14. Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach rozwija się zgodnie z planem. 

- Systematycznie zwiększamy stan osobowy naszej jednostki, pozyskujemy nowy sprzęt i uzbrojenie. W przyszłym roku do naszego pułku trafią pierwsze prototypowe egzemplarze niszczycieli czołgów. Nasza jednostka będzie bardzo dobrze przygotowana do sprostania wymogom dzisiejszego pola walki. Jakie są te wymagania wiemy doskonale, bo obserwujemy sytuację na Ukrainie i w jaki sposób jest odpierana inwazja. Wiemy, że broń przeciwpancerna ma ogromne znaczenie. Aktualny dorobek jednostek wojskowych i instytucji garnizonu Suwałki daje nam powód do dumy i świadomość ogromnych możliwości. 

Bitwa Warszawska ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.

 

Kolejna część obchodów będzie miała miejsce w sobotę 13. sierpnia na terenie bulwarów nad Czarną Hańczą przy Galerii Stara Łaźnia. W godzinach 14.00-18.00 na Pikniku Wojskowym żołnierze zaprezentują sprzęt wojskowy i pokaz walki wręcz. O oprawę muzyczną zadba orkiestra wojskowa i zespół muzyczny 14. Pułku Przeciwpancernego. Atrakcją będzie również tradycyjna grochówka wojskowa a dla dzieci przewidziano gry i zabawy. Obchody Święta Wojska Polskiego zakończą się w poniedziałek, 15 sierpnia. W kościele pw. Św. Piotra i Pawła, o godz. 10:30 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Po mszy zaplanowane jest złożenie kwiatów pod pomnikami polskich żołnierzy.

 

3 Komentarzy

Niech ktoś mnie oświeci, jak można było powierzyć kierowanie kluczową i jedyną jednostką na tzw. przesmyku suwalskim takiemu żołnierzowi....Jak Ruscy ostrzelają Szwajcarię to nie obroni Zielińskiego.

Dodaj komentarz