Święto Wojska Polskiego w Suwałkach

Wojskowy piknik na Bulwarach nad Czarną Hańczą

Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się w sobotę (14.08) na Bulwarach nad Czarną Hańczą w Suwałkach.

 

W 101 rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920, odbywają się obchody Święta Wojska Polskiego. W tym roku pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Ministerstwo Obrony Narodowej poprzez festyny stara się przedstawić profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego. Stara się także zachęcić wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad swoja przyszłością, by wstępowali do Wojska Polskiego. W całym kraju zaplanowano 30 pikników.  Główne uroczystości odbędą się 15 sierpnia w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z kolei dziś wojsko świętowało w Suwałkach.

 

Uroczystości rozpoczęły się apelem na placu 14. Pułku Przeciwpancernego, Zebranych przywitał pułkownik Ireneusz Król, dowódca 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach. Głos zabrali również Jarosław Zieliński poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Marek Komorowski, senator PiS. Odśpiewano Hymn Polski, był Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło też odznaczeń i awansów.

 

- To święto nie tylko nas, żołnierzy, ale wszystkich Polaków. Święto w którym wspominamy chwałę oręża oraz ofiarność, odwagę, heroizm i męstwo żołnierza polskiego - rozpoczął przemówienie pułkownik Ireneusz Król, który w dalszej części wypowiedzi nawiązał do tego jak miniony, pandemiczny rok wpłynął na funkcjonowanie wojska. - Mogę pochwalić się, że ponad 95 procent żołnierzy jest zaszczepionych. Żołnierze udowodnili też, że szybko zaadoptowali się do nowych warunków służby. Żołnierze Pułku przez blisko dwa kwartały byli aktywnie zaangażowani w walkę z epidemią, pomagając między innymi w szpitalach na terenie całego garnizonu. Współczesne zagrożenia wymagają od nas większego zaangażowania na rzecz obywateli naszego kraju - mówił dowódca.

 

Po części oficjalnej kolumny wojskowe przejechały na suwalski bulwary gdzie przygotowano piknik z wieloma atrakcjami dla całych rodzin. Na zebranych czekał pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego, mobilny punkt szczepień, strefa zabaw dla dzieci oraz żołnierska kuchnia. Uruchomiony został też Mobilny Punkt Rekrutacji do służby wojskowej. Każdy zainteresowany miał możliwość uzyskania informacji dotyczących powołania do terytorialnej służby wojskowej, służby przygotowawczej oraz zawodowej służby wojskowej.  

 

- Zdaniem naszych poprzedników wojsko w Suwałkach było niepotrzebne. Nic bardziej szkodliwego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej przywróciliśmy Pułk, który rozwija się i jest bardzo potrzebny tu, przy Przesmyku Suwalskim. Jest coraz więcej sprzętu, Pułk będzie także rozwijał się osobowo. Wojsko w Suwałkach nie jest potrzebne tylko ze względu na tradycję. To ważny element, ale najważniejsze są względy bezpieczeństwa, element związany z obronnością kraju. Zagrożenie dzisiaj jest ze Wschodu, nie z Zachodu, jak definiowano je w czasach kiedy byliśmy pod sowiecką okupacją. Trwa nabór do wojska, do wojsk operacyjnych, do tradycyjnych rodzajów sił zbrojnych, ale także do Wojsk Obrony Terytorialnej. Stopień skompletowania tych jednostek, które tutaj funkcjonują jest wysoki, nie mnie jednak nabór trwa. Zachęcamy więc zwłaszcza młodych ludzi, aby wstępowali do wojska - mówił poseł Jarosław Zieliński. 

 

3 Komentarzy

Gość

15/08/2021

Mister Zieliński, per favore :) A gdzie jest ta szumnie zapowiadana rozbudowa czy też odbudowa suwalskiego pułku? Na papierze wszystko się pewnie zgadza ale ani budynków ani ludzi nie przybywa, a przesmyk suwalski coraz bardziej chyba zagrożony....

Dodaj komentarz