"Poznajmy się" - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach

 

Przemarsz ulicami Suwałk, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, animacje oraz występy zespołów artystycznych czekały w piątek (17.05) w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach, gdzie odbył się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach jak co roku przygotowało obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Poznajmy się". Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach. Po niej zebrani uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie ulicami miasta, a przemarsz zakończyli w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie imprezę oficjalnie otworzył Przewodniczący Koła PSONI w Suwałkach.

-  Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością żyją i funkcjonują w społeczeństwie. Aż 11% społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnościami. Chcą żyć tak jak osoby pełnosprawne, czyli godnie, mając rodzinę, mieszkanie - powiedział Krzysztof Jurewicz, przewodniczący Zarządu Polskiego Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach.

Atrakcji podczas wydarzenia nie brakowało. Były występy zespołów artystycznych oraz animacje. Na zebranych w Parku czekała strefa relaksu, fotobudka, dmuchańce dla dzieci i dorosłych, studio :Dziara" tatuaże, a także rękodzieło - Anioły Godności - z Rękodzielni "STYK". Rozstrzygnięta został również XII edycji konkursu plastycznego "Niepełnosprawni są wśród nas" przez dyrektora Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Brodzie Nowym.

- Miasto jest otwarte na tego typu inicjatywy i działania. Dzisiaj jest czas, miejsce i pora, żeby uświadomić naszym mieszkańcom, społeczeństwu, że są wśród nas osoby z niepełnosprawnością. Z niepełnosprawnością intelektualną także. I my jako społeczeństwo i ja jako samorządowiec wiem jakie ciążą na nas zadania, jaką rolę mamy do wypełnienia. Fajnie, że są tego typu inicjatywy. Jak was widzimy radosnych, roześmianych, zadowolonych z życia, to znaczy, że ta praca wykonywana przez samorządy i środowiskowe domy samopomocy jest właściwie realizowana - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

1 Komentarzy

Gość

18/05/2024

w czwartek wydarzyła się dojmująca tragedia heroicznej Matki, która przez lata walczyła o egzystencję Syna. W tragedii czy nieszczęściu niestety zostajemy sami [*][*]

Dodaj komentarz