Mieszkańcy Korczaka nie chcą parkingu przy swoich blokach

petycja do prezesa zarządu Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ws. parkingu

 

Mieszkańcy bloków przy ulicy Korczaka w Suwałkach wystosowali petycję do prezesa zarządu Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w której sprzeciwiają się budowie parkingu między ich blokami.

 

Do Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej skierowana została petycja mieszkańców Osiedla Centrum przeciwko budowie parkingu przy Korczaka 1A oraz Korczaka 1. W swoim piśmie mieszkańcy podkreślają, że Centrum stało się parkingiem nie tylko mieszkańców tutejszych bloków, ale w dużej mierze parkujących osób "z zewnątrz", przykładowo klientów centrum handlowego Plaza, okolicznych sklepów handlowych lub spożywczych. Podkreślają, że z biegiem lat jest coraz mniej przestrzeni rekreacyjnej zielonej, służącej mieszkańcom, nie tylko osobom starszym ale też rodzinom z dziećmi itp. 

- Należy zwrócić uwagę, że społeczeństwo ustawicznie się starzeje, nie wykluczajmy osób starszych, nieporadnych oraz również niepełnosprawnych na jeszcze większe dolegliwości, bariery w codziennym funkcjonowaniu. Budowa ta w znacznym stopniu naruszy usprawnienie w funkcjonowaniu i życiu mieszkańców bloków. I tak dla przykładu idąc wyrzucać śmieci uliczką osiedlową zlokalizowaną wzdłuż bloku Noniewicza 48, trzeba mieć szczególnie na uwadze duży ruch samochodowy. Tam też wzdłuż tej linii będzie wjazd/wyjazd z parkingu. I tak już jesteśmy w dużym stopniu "zaparkingowani", „betoniarnia". Nieliczne zasadzenia na osiedlu nie zrekompensują ciepła, żaru, temperatur letnich, który docelowo wraz ze zmianą klimatu będą coraz wyższe. Poza tym drzewo rośni statystycznie x - dziesiąt lat. Większa ilość miejsc w znacznym stopniu będzie generowała większy ruch samochodowy, opary oraz związane z nim niebezpieczeństwa. Szczyt bloku Korczaka IA byłby szczególnie narażony na dyskomfort życia i funkcjonowania codziennego. Powinno się ograniczać swobodny wjazd aut innych niż nasze" do centrum miasta, co więcej respektować, czy to my mieszkańcy Centrum a nie inni parkują na naszych miejscach. Czy to jest przez Spółdzielnię weryfikowane? Mówiąc wprost nie chcemy być giełdą samochodową. Przez miejsce wyznaczone na parking, powszechnie przez nas mieszkańców zwane podwórkiem, przebiega ciąg komunikacyjny ludzi chodzących codziennie do Stokrotki lub zwyczajnie chodzących tym osiedlem z innych osiedli(miejsc) do centrum miasta. Jak teraz mamy chodzić skoro na drodze stanie nam tor przeszkód. Zakupy to czynność dnia codziennego, nie tylko młodych, zdrowych. Mieszkańcy bloku Korczaka 1 też korzystają z placu, przechodząc przez niego przy wyrzucaniu śmieci do wiaty im podporządkowanej zlokalizowanej właśnie za potencjalnym parkingiem - argumentują mieszkańcy.

W swoim piśmie mieszkańcy zwracają również uwagę, że na osiedlu nie pojawiają się nowe chodniki i nowe skwery. Podkreślają, że analogicznie w innych miastach w kraju tworzy się coraz więcej parków kieszonkowych. 

- Należy zwrócić uwagę, że nie każdy jest posiadaczem samochodu, nie każdy ma możliwość uciec przykładowo latem poza miasto. Będziemy skazani na jeszcze większe w cudzysłowie duszenie się oparami aut, minimalizujmy z centrów samochody, musimy czym oddychać. Mieszkanie w centrum nie jest karą, nie chcemy ponosić konsekwencji zaniechań działań administracji odnośnie nie rozwiązania kwestii parkowania samochodów nie należących do mieszkańców Centrum. Ratujmy końcówki tego co zostało. Wy jesteście dla nas a my dla Was. Kiedyś osiedle Centrum było przykładem, wzorem przyjaznego mieszkańcom, zielonego a wręcz można było tu odpocząć. Nie chcemy więcej zabetonowania, respektujcie nasze zdanie, prawa - czytamy w petycji.

25 Komentarzy

Gość

14/05/2024

Między blokami Korczaka 1 i 1A jest przepiękna zieleń. Kiedyś bardziej dbano o otoczenie. Teraz trzeba wszystko zniszczyć i wybetonować ev. wyłożyć kostką brukową. Ktoś, kto wymyślił parking w tym miejscu, nigdy nie powinien być osobą decyzyjną! 

Podpisuje się pod petycja mieszkańców.  A co było z Parkiem M. Konopnickiej najpierw zniszczono stare drzewa i wybetonowano cały Park który stał się Placem...w lato 50- 60 stopni i nie da rady tam siedzieć. A teraz odbetonowuja i sadzą zieleń.  Standard           " Polak mądry po szkodzie".

Mieszkaniec

14/05/2024

To może czas walić mandaty za parkowanie parę mandatów i zdanie zmienia. Wiecznie robić problem. Nie chcą parkingu to niech na wieś się wyprowadza jaki problem 

Czesław

14/05/2024

O i znowu redakcja się popisała :), zdjęcie z innego miejsca. Parę lat temu była prowadzona ankieta i widziałem te plany parkingu, który ma być przy altanie od szczytu Korczaka 1A . A miejsc parkingowych jak na lekarstwo i często trzeba parkować pod Stokrotką. 

Mieszkaniec Ko…

14/05/2024

To skoro mieszkańcy Korczaka 1 i 1a nie chcą parkingu przy swoich blokach to niech nie parkują też swoich samochodów przy Korczaka 5,6,8 i 12 bo potem mieszkańcy tych bloków nie mają miejsc na zaparkowanie swoich samochodów.

Mieszkańcy nie o to walczą.  Nie ma takiego Osiedla nigdzie które przyjmie nieograniczona ilość samochodów.  Jest ograniczona ilość parkingów.  W związku z tym trzeba ograniczyć wjazd tym samochodom które nie muszą wjeżdżać do Centrum. 

Na petycji podpisali się mieszkańcy różnych bloków nie tylko tych 2- ch było ponad 130 podpisów z całego Osiedla. Mieszkańcy widza problem i wiedzą, że budowanie kolejnych parkingów gdzie popadnie niestety nic nie da... chodzi o rozwiązanie przyczyny takiego stanu a nie chwilowe zamydlenie sprawy.

Ktoś wreszcie ruszył ten temat... Osiedle Centrum " Centralnym Parkingiem Miasta" wszyscy narzekają i wiedzą dlaczego  tak się dzieje tylko nikt nic z tym nie robi.  Niestety czas wreszcie coś z tym zrobić... Bo to co się teraz dzieje na Korczakowce wola o pomstę do Nieba. Osiedle nie tylko jest jednym wielkim parkingiem ale również przelotówka przez Osiedle tych " niecierpliwych " którzy nie chcą stac na skrzyżowaniu...

Odyniec

14/05/2024

Problem parkingów dotyka całe osiedle centrum z powodu dużego skupiska punktów handlowo-usługowych itp. Rozwiązaniem była by strefa zamknięta dla mieszkańców ale niema jak tego wyegzekwować bo SSM rozkłada ręce że nie maja ku temu narzędzi i funduszy. Wszystkie drogi p. poż. zastawione parkingi pozastawiane przez pracowników i klientów Urzędu Skarbowego DH "Alfa" "Arkadia" "Plaza" itp. 

Morze by rozwiązaniem było wprowadzenie strefy płatnej z wyłączeniem faktycznych mieszkańców a fundusze pozyskane w ten sposób przekazać na rozbudowę i modernizację  zielonej infrastruktury oraz placów zabaw 

Mam chorą matkę i muszę ją prowadzać od stokrotki bo nie ma miejsc żeby zaparkować.

Czasy się trochę pozmieniały samochodów w rodzinie to już standard i to nie jeden a dwa a parkować gdzieś trzeba. Miejsc parkingowych nie przybywa i robi się problem. Pogodzi się zieleń i parkingi i będzie ładnie jak na 1 Maja 3-5.

Ładnie jest tylko czemu mieszkańcy parkują nie tylko w miejscu wyznaczonym ale gdzie popadnie i zabieraja innym miejsce bo brak miejsca u siebie ?  to jest ten kompromis zabierz sąsiadowi ....  

GOść

14/05/2024

Proszę pokazać mi osobę która idąc na zakupy w Plazie parkuje na Noniewicza 48 albo jeszcze dalej. Trochę te czasy już minęły by parkować 300m od Plazy jest parking podziemny i naziemny i to bezpłatny wiec jak ktoś chce to znajdzie sobie miejsce w Plazie a nie na Korczaka 300 m CH

Gość

14/05/2024

trudno, żeby przestrzeń zaprojektowana ponad czterdzieści lat temu, mogła przewidzieć, że każdy mieszkaniec bloków przy Korczaka 1 i 1A zechce zaparkować swój samochód a nawet dwa pod klatką. Przy dziesięciu mieszkaniach w klatce daje to 10 do 20 pojazdów a przy pięciu klatkach to już jest 50 do 100 samochodów. Kto z kim na rozumy się pozamieniał? To może jeszcze bloki wyburzyć i wylać betonem lub wyłożyć kostką brukową. Będzie ładniej i będzie miejsce na trzeci samochód w rodzinie!? Oczywiście, że pracownicy okolicznych domów towarowych, banków i innych firm parkują w tym rejonie. W cywilizacji są takie obiekty jak garaże a nawet garaże piętrowe. 

Przejdżmy się w okolice 4,4a 1 maja 10 - duży parking pod oknami, samochody stawiają gdzie się da Między blokami pod klatkami na trawnikach- nikt tego nie widzi? Ale cöż  tam mieszkają starzy ludzie kto ich wysłucha no i  bazar  płac przejścia między blokami duuuże zagrożenie  jak tamtędy przechodzę to podziwiam tych mieszkancöw tam naprawdę nie maja spokoju na stare lata,

Nikita

14/05/2024

Jest nowy trend związany z powrotem do natury, zieleni...Suwalki chyba nie są inne niż inne miasta. Inwestuje się ogromne pieniądze w zagospodarowanie każdego wolnego terenu. W Holandii ściąga się betonowe kostki chodnikowe i wszędzie sadzi zieleń. Beton stał się niemodny a wręcz szkodliwy.

Zbychu

14/05/2024

Mieszkańcy mają rację...w lato przy wysokich temperaturach taka " giełda samochodowa " skupiona w jednym miejscu będzie oddawać z  nagrzanego betonu i blach samochodów  ogromne ilości ciepla...nie zazdroszczę..

mieszkam przy Utrata 2 B, parkingi dookoła, chociaż blok ma 1 klatkę i 9 mieszkań, to przy bloku miejsca parkingowego nie uświadczysz. wychodzi się z klatki wprost na samochody (stoją na chodniku) , dla nich można?? 

Gość

15/05/2024

Przepiękne drzewa, kwitnące bzy i w sumie mało tej zieleni, ale jest! Ktoś przed wielu laty dokonał nasadzeń i dbał o to miejsce. Przecież w Suwałkach tworzy się mini parki - linearne. Ile to kosztuje, przecież nie za darmo? "Odbetonowuje" się miasto, a ul. Korczaka musi być w awangardzie. Zieleń zniszczona i zabetonowana. Najtrudniej "odbetonować" jest jednak umysły.

Czesiek

15/05/2024

Mieszkańcy mają rację.  Wszyscy się wpychają na parkingi osiedlowe bo za darmo. A Ci co tam mieszkają mają problem. Trzeba trochę myśleć dlaczego tak jest... 

Myślę,  że Osiedle Centrum nie będzie miało wyjścia i będzie musiało wprowadzić jakieś ograniczenia wjazdu na swój teren. 

To nie wieś. Może jeszcze kartofle chcą sadzić. Pod blokiem 1 Maja 5 powstał parking i ulżył życie mieszkańcom. Niestety takie czasy. Na nowych osiedlach bloki na ścisk a w centrum luz. Każdy chce mieć park pod nosem ale większość ma po 2 samochody i żyć też trzeba. Zieleni w centrum jest dużo. ZDiZ dba. Dosadzić gdzie trzeba, odsadzić to co wypadło i gitara.

Wacek na pewno  nie mieszkasz ani na wsi ani na tym Osiedlu dlatego bredzisz...🤣 Gdybyś tam mieszkał  to byś się tak głupio nie wypowiadał.... Ktoś kiedyś powiedzial " Czasami milczenie jest zlotem"...

Spostrzegawcza

17/05/2024

Wogole Kto to wymyslil ? W tym konkretnym miejscu to najgorszy pomysl z możliwych. 

Czyli jak zwykle najpierw zrobimy później myślimy. 

Zniszczyć jest łatwo. Gorzej to odbudować.

Mieszkańcy mają rację.  Trzeba bronić skrawka zieleni.

Chyba sobie żarty robią...że Ktoś pomyslal o tym to jest wielkim żartem. Suwalki ogólnie myślą o tym żeby być zielonym i przyjaznym miastem a największa Spółdzielnia o parkingu i zabetonowaniu Osiedla myśli? Miasta  wg Zielonego Ładu będą płacić za każdy centymetr betonu podatki. A Spółdzielnia idzie pod prąd? Jest trend żeby sadzic drzewa i krzewy gdzie się da a nie odwrotnie...harmonia człowieka z otoczeniem. Zdaję się,  że  Zarzad  Spoldzielni to mlodzi ludzie...nie orientują się w tym, że czasy się trochę zmieniły?

Dodaj komentarz