Interwencje suwalskiej policji są nagrywane

Policjanci z Suwałk z kamerkami nagrywającymi interwencje

Suwalscy policjanci zostali wyposażeni w kamery nasobne. Od początku tygodnia można spotkać funkcjonariuszy z kamerami przy mundurze, które rejestrują obraz i dźwięk z przebiegu interwencji.

 

Od poniedziałku (12.10) policjanci Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach zostali wyposażeni w kamery nasobne. Pierwsze urządzenia trafiły do policjantów Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Patrolowo Interwencyjnego i używane są w codziennej służbie. Kamery rejestrują obraz oraz dźwięk w systemie szyfrowania i mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Już od chwili uruchomienia kamera identyfikuje policjanta oraz ustala czas i datę interwencji. Należy również podkreślić, że funkcjonariusz nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji w zarejestrowane nagranie. Po zakończeniu służby, policjant wstawia kamerę do stacji dokującej, która zarchiwizuje zarejestrowane dane. 

 

Głównym celem wykorzystywania kamer jest transparentność policyjnych działań oraz ochrona obywateli, ale także ochrona prawna interweniujących policjantów. Zarejestrowany materiał audio-wideo będzie można wykorzystać jako dowód w prowadzonych postępowaniach karnych, w sprawach o wykroczenia czy dyscyplinarnych.

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz