Ani ronda, ani ograniczenia prędkości

Nie będzie ronda na Osiedlu Piastowskim w Suwałkach

Na skrzyżowaniu ulicy Władysława Jagiełły z ulicą Grunwaldzką w Suwałkach nie zostanie wybudowane rondo. Nie będzie też ograniczenia prędkości do 40 km/h.

 

Z taką propozycją zwrócił się do prezydenta radny Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości na prośbę mieszkańców Osiedla Piastowskiego, którzy chcą spowolnienia i uregulowania ruchu w tym obszarze. Ewentualnie mieszkańcy osiedla brali pod uwagę doraźne rozwiązanie ograniczające prędkość pojazdów do 40 kilometrów na godzinę na odcinku od ronda Filipowska - Grunwaldzka do ronda Bakałarzewska Grunwaldzka. 

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, że budowa ronda wiązałaby się ze znacznymi wydatkami nie tylko związanymi z robotami drogowymi, ale także opracowaniem dokumentacji technicznej, wykupem gruntów oraz przebudową znacznej ilości podziemnej infrastruktury technicznej. Włodarz zauważył również, że układ ulic osiedla Piastowskiego pozwala każdemu kierowcy na dojazd do miejsca docelowego lub wyjazd z niego w kierunku centrum wybierając drogę alternatywną, bez bezpośredniego korzystania z ul. Grunwaldzkiej. 

 

- Odnosząc się do kwestii widoczności na wyjeździe z ul. Władysława Jagiełły na ul. Grunwaldzką, którą utrudniają rosnące w zieleńcach krzewy pragnę Pana poinformować, że krzewy są regularnie pielęgnowane przez Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami znajdują się one poza trójkątami widoczności obowiązującymi w terenie zabudowanym, dlatego też wyloty z ul. Władysława Jagiełły oznakowane są znakami A-7 „ustąp pierwszeństwa”, a nie znakami B-20 „stop” - przekazał prezydent. 

 

Z kolei w kwestii doraźnego ograniczenia prędkości do 40 km/h na ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ronda Filipowska - Grunwaldzka do ronda  Bakałarzewska - Grunwaldzka włodarz zwrócił uwagę na fakt, że wprowadzanie ograniczeń prędkości stosowane jest w przypadkach występowania zagrożeń czy też np. na dojazdach dróg podporządkowanych do skrzyżowań z drogą z pierwszeństwem przejazdu w szczególności poza terenem zabudowanym w przypadku gdy dozwolona prędkość na drodze podporządkowanej wynosi ponad 50 km/h lub skrzyżowanie może być mało widoczne dla kierujących poruszających się drogą podporządkowaną. 

 

- O ile Pana zdaniem ograniczenie prędkości na ul. Grunwaldzkiej będzie stanowiło ułatwienie wjazdu i wyjazdu z ul. Władysława Jagiełły o tyle nie można tego traktować jako zagrożenie występujące na drodze głównej. Biorąc powyższe pod uwagę, moim zdaniem nie zachodzi potrzeba budowy ronda na wnioskowanym przez Pana skrzyżowaniu, gdyż nie jest to ekonomicznie uzasadnione tym bardziej, że na terenie naszego miasta jest o wiele więcej inwestycji, których wykonanie polepszy komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Także nie widzę konieczności wprowadzenia wnioskowanego przez Pana ograniczenia prędkości do 40 km/h na ul. Grunwaldzkiej pomiędzy od rondem Filipowska - Grunwaldzka do rondem Bakałarzewska - Grunwaldzka, niemniej Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach wystąpi do Wydziału Ruchu Drogowego, Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach o szczególne zwrócenie uwagi na prędkość pojazdów poruszających się przedmiotowym odcinkiem ul. Grunwaldzkiej, jako jedynej służby uprawnionej do jej kontrolowania - zakończył Czesław Renkiewicz. 


 

3 Komentarzy

strzała

13/08/2020

Czy oni oszaleli z tymi rondami i ograniczeniami? i co kilka razy dziennie będę się kręcił na tym rondzie? Panie Jacku kup pan sobie karuzelę i się pokręć. Normalnych ludzi zostaw w spokoju.

Dodaj komentarz