XVI Jaćwieski Festyn Archeologiczny

Festyn archeologiczny w podsuwalskiej Szwajcarii

Pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne i etnograficzne, Turniej Wojów o Skarb Skomanda oraz wiele innych atrakcji. W podsuwalskiej Szwajcarii odbył się Jaćwieski Festyn Archeologiczny.

 

Po siedmiu latach przerwy Muzeum Okręgowe w Suwałkach powróciło do wydarzenia, które organizowało cyklicznie od 1999 roku. Przed rokiem odbyła się pierwsza po wznowieniu edycja tego wydarzenia, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i teraz, w pierwszy weekend września, powróciła do podsuwalskiej Szwajcarii. Udało się więc niejako "przeczekać" ograniczenia związane z pandemią koronawirusa przez którą wydarzenie mogło nie dojść do skutku.  

 

Jak powiedział podczas rozpoczęcia imprezy Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, był taki moment, w którym organizatorzy zastanawiali się, czy tegorocznego festynu nie odwołać. - Siła woli i chęć zaproszenia wszystkich tych, którzy lubią tutaj przebywać, zwyciężyła. Odkładaliśmy ten termin jak tylko było można. Wrzesień to ostatni miesiąc kiedy jest jeszcze w miarę ciepło. Pogoda dopisała, jaćwiescy bogowie nad tym czuwają i dzięki temu mogliśmy spotkać się w Szwajcarii, w pobliżu cmentarzyska z pierwszych wieków naszej ery, które przyciąga nas wszystkich. Festyn skierowany jest do całych rodzin. Bawiąc chcemy też uczyć. Z jednej strony mamy możliwość w całości uczestniczyć w tym wszystkim co tu się dzieje, a z drugiej, w każdym z namiotów siedzą wybitni fachowcy, którzy zajmują się różnymi rzemiosłami z ówczesnego średniowiecza i tam pokazują oraz opowiadają. Wiedzy można więc zdobyć tu naprawdę dużo - mówił dyrektor.

 

Festyn jest okazją do zaprezentowania szerszej publiczności zagadnień związanych z archeologią doświadczalną. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie demonstrują najróżniejsze techniki i rzemiosła, jakimi posługiwano się w zamierzchłych czasach. Podczas imprezy będzie można zobaczyć między innymi jak w dawnych czasach wykonywano narzędzia, broń, ubrania czy ozdoby oraz jak wytwarzano mikstury lecznicze i trucizny. W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem fachowej obsługi.

 

Zakończenie festynu dziś (05.09) o godzinie 18.00.

 

Dodaj komentarz