Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że w PKP nastąpi poprawa obsługi Suwałk i innych miejscowości z rejonu pod względem m.in. czasu jazdy, gdyż istniejące połączenia bezpośrednie będą kursowały jako tzw. sprintery na odcinku Warszawa - Białystok.
Adam Andruszkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości złożył w marcu do Ministra Infrastruktury interpelację w sprawie połączenia kolejowego Suwałki-Warszawa. Aktualny rozkład jazdy PKP, który wszedł w życie 9 marca, będzie obowiązywał do 14 czerwca. Zdaniem Andruszkiewicza w połowie czerwca może pojawić się okazja na rekordowo krótki czas przejazdu koleją z Suwałk do Warszawy. Wystarczy, że PKP wprowadzą zmianę, o którą zawnioskował w interpelacji do Ministerstwa Infrastruktury podlaski poseł Adam Andruszkiewicz. Dzięki niej dojazd ze stacji Suwałki do stacji Warszawa Centralna zająłby dokładnie 3 godziny i 20 minut. Obecnie, według rozkładu jazdy PKP najkrótszy możliwy czas pokonania tej trasy pociągiem to 3 godziny i 58 minut.
W odpowiedzi jaką poseł uzyskał z Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w rocznym rozkładzie jazdy 2025/2026 nastąpi poprawa obsługi Suwałk i innych miejscowości z rejonu pod względem m.in. czasu jazdy, gdyż istniejące połączenia bezpośrednie, tj. Hańcza i Podlasiak, będą kursowały jako sprintery na odcinku Warszawa - Białystok. Ponadto rozważane jest dodanie kolejnego pociągu Wigry, również kursującego jako sprinter.
- Zatem połączeń będzie więcej, a czas podróży będzie wyraźnie krótszy na poziomie do 3h40 minut w relacji Warszawa – Suwałki. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w zakresie przewozów pasażerskich w regionie północno-wschodniej Polski, analizujemy możliwość optymalizacji i rozszerzenia siatki połączeń na trasach obejmującej kluczowe miasta województwa podlaskiego. Podkreślam, że rozkład jazdy jest w trakcie konstrukcji i nie mam możliwości przekazania szczegółowych informacji dotyczących liczby połączeń - poinformowało ministerstwo.
Ze złych informacji - obecnie nie ma finansowania na remont linii Suwałki-Sokółka i nie zostało ono ujęte w Krajowym Programie Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032), który ustanawia ramy finansowe oraz warunki realizacji zamierzeń państwa w zakresie inwestycji kolejowych przewidywanych do realizacji w kolejnych latach.