Blisko 200 szachistów rywalizuje w hali Suwałki Arena

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych


Blisko 200 zawodników i zawodniczek przystąpiło w sobotę (24.09) w hali Suwałki Arena do rywalizacji w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach.

 

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych odbywają się w ten weekend w hali widowiskowo-sportowej Suwałki Arena. Rywalizacja odbywa się z podziałem na dwie grupy: Kobiet i Mężczyzn.  Turniej rozgrywany jest systemem Szwajcarskim 15 rund. Pierwszego dnia rozgrywany jest turniej indywidualny, a w niedzielę (25.09) rywalizować będą drużyny. W Suwałkach pojawiło się 6 arcymistrzów w tym tegoroczna Mistrzyni Europy Monika Soćko, trener kadry mężczyzn Bartosz Soćko, multimedalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski Klaudia Kulon, czy arcymistrz szachowy, trener Jana Krzysztofa Dudy - Kamil Mitoń. Sam Duda w Suwałkach jednak się nie pojawił ze względu na inne zawody.

- Województwo Podlaskie i Suwałki świetnie rozwijają się, jeśli chodzi o szachy. Pochodzi stąd wielu bardzo dobrych zawodników. Nie tylko Michalina Rudzińska, ale też rodzeństwo Warakomskich i wiele innych osób. Organizowane są tez świetnie turnieje jak właśnie Memoriał pani Warakomskiej. To nie przypadek, ze akurat tutaj postanowiliśmy zorganizować Mistrzostwa Polski. My jak Polski Związek Szachowy staramy się, aby szachowy rozwój w kraju był zrównoważony. Kiedyś tego typu imprezy odbywały się w kilku największych miastach, ale my chcemy, aby był rozgrywanego w najróżniejszych miejscach w kraju. Prawdopodobnie, choć jeszcze niczego nie chcę obiecywać, w przyszył roku również w Suwałkach odbędzie się bardzo ciekawa impreza Polskiego Związku Szachowego - mówił Radosław Jedynak, prezes Polskiego Związku Szachowego.

Zanim szachiści przystąpili do rywalizacji, odbyło się oficjalne otwarcie mistrzostw, przemówienia i część artystyczna. Jak mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, to już trzecie Mistrzostwa Polski, które w tym roku odbywają się w Suwałkach.

- Rozpoczęliśmy od Mistrzostw Polski seniorów w Lekkiej Atletyce, później były mistrzostwa w akrobacji lotniczej i szybowcowej, a teraz w Suwałk Arenie gościmy najlepszych szachistów z Polski. Szachy to dyscyplina sportu, która w Suwałkach przynosi nam bardzo dużo sukcesów. Mamy dwa kluby, które świetnie sobie radzą, mamy utytułowanych zawodników pochodzących z Suwałk. 

 

Dodaj komentarz