Najważniejsze fakty o ubezpieczeniu OC

Najważniejsze fakty o ubezpieczeniu OC

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Z tego tekstu poznasz najważniejsze fakty związane z tą polisą i dowiesz się, przed czym tak naprawdę chroni.

 

OC nie musi trwać 12 miesięcy

Utarło się, że umowa ubezpieczeniowa na OC powinna trwać 12 miesięcy i ani dnia krócej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją okoliczności, w których prawo zezwala na zawarcie umowy na krótszy okres. Takie rozwiązanie nazywa się OC krótkoterminowym.  Oczywiście ustawodawca bardzo precyzyjnie określił grupę, która może skorzystać z krótszej polisy i warto przed zakupem takiego rozwiązania sprawdzić, czy masz do tego prawo. Więcej o OC krótkoterminowym znajdziesz na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-oc-na-3-miesiace/

 

OC wykupuje się na pojazd, a nie kierowcę

Bardzo częsty błąd myślowy, który polega na tym, że osoby posiadające kilka pojazdów wykupują jedno OC i uważają, że wszystkie samochody są objęte ochroną. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z prawem OC jest przypisane do konkretnego przedmiotu (w tym przypadku pojazdu). Jeśli więc chcesz zabezpieczyć resztę dóbr, musisz wykupić ubezpieczenie dla każdego osobno.

 

OC chroni sprawcę

Jeśli w wyniku nieszczęśliwego splotu czynników spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie, to ubezpieczyciel pomoże Ci zmierzyć się z finansowymi konsekwencjami zdarzenia. Oznacza to, że Twoja polisa pokryje wypłatę odszkodowań oraz naprawę pojazdów wszystkich uczestników zdarzenia. Przykładem, kiedy OC nie zadziała, jest z pewnością ostatnie zdarzenie, które miało miejsce na terenie gminy Augustów.

 

Za brak OC grozi kara finansowa

W związku z obowiązkowym charakterem OC, brak ważnej polisy skutkuje nałożeniem na niepokornego kierowcę kary finansowej. Wysokość grzywny jest zmienna w zależności od długości okresu, w jakim dany pojazd nie był objęty ochroną. Dla samochodów osobowych taryfikator w roku 2020 wygląda następująco:

  • do 3 dni – 1040 zł
  • od 4 do 14 dni – 2600 zł
  • powyżej 14 dni 5200 zł.

 

Każde towarzystwo oferuje ten sam zakres ochrony

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych bardzo precyzyjnie określa, co powinna gwarantować polisa OC. Oznacza to, że wykupując ubezpieczenie, masz zawsze do czynienia z takim samym zakresem ochrony. Nie ma więc sensu przepłacać. Podczas poszukiwania ubezpieczenia skup się na renomie konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz opiniach, które krążą w Internecie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierasz opcję zgodną z Twoimi oczekiwaniami.

 

Podsumowanie

Z tego artykułu powinieneś zapamiętać to, że nie jesteś skazany na polisę trwającą 12 miesięcy. Upewnij się jednak, że masz prawo do skorzystania z ubezpieczenia krótkoterminowego. Ważną wiedzą jest również ta, która mówi o ujednoliceniu zakresu ochrony każdego OC. Nie daj się manipulować reklamami i wybieraj świadomie. Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z ogólnodostępnych kalkulatorów OC/AC. Te proste narzędzia sprawią, że zakup nowej polisy okaże się szybki i niebywale prosty.

Dodaj komentarz