Na tropie tajemnic Suwałk: Suwalska Gra Miejska "Zaginiony obraz" rozstrzygnięta

Suwalska Gra Miejska “Zaginiony obraz”

 

W miniony piątek 7. czerwca na ulicach miasta odbyła się Suwalska Gra Miejska “Zaginiony obraz”. Wzięło w niej udział 6 drużyn z suwalskich szkół średnich.

 

W uroczystym otwarciu uczestniczyli Wiceprezydent Suwałk Roman Rynkowski oraz Pani Dorota Sidorowicz, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania w Suwałkach. Organizatorem Gry było II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Z. Podhorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Wydarzenie objęło swoim patronatem kilka instytucji, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, Podlaski Kurator Oświaty, Oddział IPN w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Suwałk.

 

Rok 2024 został ustanowiony przez Radę Miejską w Suwałkach jako Rok Alfreda Wierusza-Kowalskiego, w  175. rocznicę jego urodzin. Otwarcia gry dokonała Pani Dyrektor Wioletta Kulbacka. Po powitaniu uczestników przybliżyła istotę Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz najważniejsze założenia gry. Z kolei Prezydent Roman Rynkowski skupił się na osobie Alfreda Wierusza-Kowalskiego, przypominając jego sylwetkę oraz elementy suwalskich obchodów.

 

Gra polegała na odnalezieniu 16 miejsc związanych z Alfredem Wieruszem-Kowalskim lub innymi wybitnymi Suwalczanami. Zadania były różnorodne – od zagadek matematycznych po analizę źródeł historycznych. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy, co oznaczało więcej miejsc do odwiedzenia. Podczas gry przestrzegano zasad fair play. Uczestnicy nie mieli większych problemów z rozwiązaniem złożonych zadań ani z odnalezieniem właściwych miejsc. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce przypadło drużynie Zespołu Szkół nr 4, na drugim miejscu znalazła się reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 (II LO) z różnicą zaledwie jednej minuty, a na trzecim – Zespół Szkół Technicznych. Kolejne miejsca zajęły III Liceum Ogólnokształcące, Zakład Doskonalenia Zawodowego oraz I Liceum Ogólnokształcące. O miejscach decydowały niewielkie różnice czasowe. Uczestnicy musieli również wypełnić Notatnik Poszukiwacza Tajemnic, w którym mieli do rozwiązania sporo zagadek detektywistycznych. Wszystkie drużyny wypełniły go bezbłędnie. Nagrodę specjalną, ufundowaną przez nieCukiernię FitCake wygrała natomiast reprezentacja III LO w Suwałkach.

 

Istotą gry było odnalezienie tożsamości tajemniczej dziewczyny z obrazu, który trafił na aukcję sztuki. Obraz był sygnowany podpisem Alfreda Wierusza-Kowalskiego, a większość rzeczoznawców podejrzewała fałszerstwo. Uczestnicy musieli odkryć prawdę. Okazało się, że dziewczyna z obrazu to pierwsza i zarazem tragiczna miłość Alfreda. Artysta, już po opuszczeniu Suwałk, studiował w Warszawie, gdzie przypadkiem poznał piękną dziewczynę z Suwałk. Od tamtej pory niechętnie malował portrety, wciąż mając w pamięci piękną dziewczynę z rodzinnego miasta.

 

Organizatorzy: Jerzy Danilewicz, Michał Kiełbus, Grzegorz Kalejta

 

Dodaj komentarz