Mięsa i wędliny na naszym stole. Czym kierować się przy zakupie?

Mięsa i wędliny na naszym stole. Czym kierować się przy zakupie?

Przy codziennych zakupach nie zawsze zwracamy uwagę na jakość kupowanych przez nas mięs i wędlin myśląc, że dobre musi być drogie. Na co zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać?

 

Zacznijmy od zdefiniowania czym jest dobrej jakości wędlina. To wyrób świeży, wędzony drzewem liściastym, o wysokiej zawartości mięsa, a nie wody i innych substancji wypełniających. Tylko wyroby niepoddane pakowaniu można łatwo określić po wyglądzie czy są świeże i wysokiej jakości. Mięso świeże najwyższej jakości to produkt pochodzący bezpośrednio z rozbioru półtusz wieprzowych, który od momentu rozbioru zachowuje swoje walory przez 48h. Dlatego też widząc mięso surowe, pakowane hermetycznie z terminem 10-14 dni powinna zapalić się nam żółta lampka ostrzegawcza jeśli chodzi o jakość i zawartość substancji dodatkowych, których nie powinno być w produkcie.

 

Ważnym aspektem przy wyborze jest oczywiście cena. Dobra wędlina to świeża i produkowana tradycyjnymi metodami wędzonka, która zakupiona bezpośrednio u producenta nie musi być bardzo droga. Na pewno trudniej jest kupić dobrej jakości wędliny w umiarkowanej cenie niż słaby przemysłowy i wysoko przetworzony wyrób w dość wysokiej cenie. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc wybór jednego ze sklepów Zakładu przetwórstwa mięsnego Dyczewscy, gwarantujących zarówno wysoką jakość jak i przystępną cenę. 

- Nasze wyroby to przede wszystkim prawie 50 letnia tradycja i doświadczenie w produkcji wędlin. Większość produkujemy codziennie. Tak samo prowadzimy rozbiór mięsa - stawiamy przede wszystkim na świeżość i wysoką jakość naszych produktów. Nasze wyroby głównie sprzedajemy we własnych sklepach firmowych, co gwarantuje najwyższą jakość i świeżość dla klienta. Mięso do produkcji pochodzi w 100% z rozbioru własnych półtusz wieprzowych od lokalnych producentów trzody z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Również zwracamy uwagę na dodatki i przyprawy aby były najwyższej jakości, fachowo nazywamy to najczystszej próby. W naszych sklepach najpopularniejsze są oczywiście wędliny domowe, najwyższej jakości bez dodatku środków chemicznych, wypełniaczy typu fosforany i karageny. Ich produkcja od dnia rozbioru do wędzenia to minimum 7 dni. Taki wyrób cechuje wysoka trwałość pochodząca z faktu wędzenia drzewem i niskiej wydajności, z 1 kg mięsa otrzymujemy 0,75 kg wyrobu - mówił Rafał Dyczewski, właściciel zakładu.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonej pracy, ale również szansa dla klientów na skorzystanie z licznych promocji i rabatów. 

- Staramy się zapewnić możliwość zakupu naszych produktów w atrakcyjnych cenach, w każdy poniedziałek robimy promocje na kilkanaście produktów z rabatem do -30%. Również klientom którzy zrobią dość pokaźne zakupy wręczamy kartę rabatowa -10% na następne zakupy do wykorzystania w okresie 3 miesięcy.  Biorąc pod uwagę duży wzrost kosztów produkcji i rosnące ceny praktycznie wszystkiego to ciekawa propozycja dla naszych klientów - zapewnia Rafał Dyczewski. 

Główny sklep znajduje się przy siedzibie zakładu na ulicy Raczkowskiej 60A. Kolejny punkty znajdują się na targowisku miejskim przy ul. Sejneńskiej oraz przy ulicy Kowalskiego 4A. 

 

Dodaj komentarz