10 autobusów elektrycznych przyjedzie w przyszłym roku do Suwałk

umowa z firmą Solaris na zakup dziesięciu autobusów elektrycznych

 

W piątek (19.04) w suwalskim Ratuszu doszło do podpisania umowy z firmą Solaris na zakup dziesięciu autobusów elektrycznych na łączną kwotę ponad 30 mln zł.

 

Dziś w suwalskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa podczas której Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk i Krzysztof Musiał, dyrektor w firmie Solaris Bus & Coach, podpisali umowę na zakup 10 elektrycznych pojazdów na potrzeby komunikacji miejskiej, które trafią do Suwałk najprawdopodobniej we wrześniu 2025 roku. Solarisy za łączną kwotę ponad 30 mln zł zostały zakupione dzięki dotacji z Unii Europejskiej, która wynosi 51 mln zł. Zakup autobusów to bowiem jedna z części większego projektu, wartego łącznie 60 mln zł. 

 

Zakup autobusów podzielono na dwie części. Oba przetargi wygrała firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Pierwszy z nich zakłada dostawę 5 fabrycznie nowych elektrycznych autobusów miejskich klasy MIDI, niskopodłogowych, przeznaczonych do wykonywania przewozów w komunikacji miejskiej wraz z 5 dwustanowiskowymi stacjami ładowania. Koszt to: 16 205 250,00 zł Drugi przetarg to dostawa 5 fabrycznie nowych elektrycznych autobusów miejskich klasy MAXI, niskopodłogowych, przeznaczonych do wykonywania przewozów w komunikacji miejskiej wraz z 5 dwustanowiskowymi stacjami ładowania. Tu koszt to  16 531 200,00 zł.

- Będzie pięć autobusów 9-metrowych i pięć 12-metrowych. Auta są wyposażone w baterie 352 kilowaty. Wzięliśmy też pod uwagę, że Suwałki są specyficznym miejscem na mapie Polski i tu czasami bywa zimno. Dlatego autobusy są wyposażone w dodatkowe ogrzewanie gazowe. Wiedzieliśmy, że Miasto Suwałki i PGK mają dostęp do gazu, bo korzystają z autobusów gazowych, więc wykorzystaliśmy to, żeby ten element dogrzewania w zimie tych autobusów odbywał się na podstawie gazu. Dodatkowo oczywiście autobusy wyposażone są w monitoring, wszystkie systemy udogodnień dla osób niepełnosprawnych, ale też i dla zwykłych pasażerów. Wszystkie są klimatyzowane. To, co jest dzisiaj w standardzie i musi się znaleźć w autobusach komunikacji miejskiej w Suwałkach też będzie. Z pierwszymi autami przyjedziemy tutaj zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego w 2025 roku - mówił Krzysztof Musiał. 

Oprócz podpisanej dziś umowy na autobusy, w projekcie znalazły się również takie zadania jak: wykonanie garażu z fotowoltaiką na gruncie oraz samej konstrukcji garażu,  digitalizację systemu mobilności w zakresie: system dystrybucji biletów z kasownikami do obecnych autobusów ON i CNG i autobusów elektrycznych, wykonanie zielonego skweru przy ul. Z. Podhorskiego o powierzchni 4700 m2 z ławką solarną i elementami małej architektury, budowa ciągów pieszo-rowerowych przy ul. Utrata i Pułaskiego, czy też budowę zatok autobusowych betonowych i wykonanie tzw. zielonych przystanków. 

 

7 Komentarzy

elektryk

19/04/2024

Wsie likwidujom a te kupujom - po co? Znów im cuś wcisnkajom, by se zarobili!

.....w sumie fakt, solidne hiszpańskie autobusy, PiSowi nie zależało na przejęciu spółki, to sprzedali w 2018 roku Hiszpanom.

SUWALCZANIN

22/04/2024

Dodane przez Ciekawski lewak 2 w odpowiedzi na

Barwy partyjne nie mają w tym konkretnym przypadku nic do rzeczy. Solaris był firmą prywatną, rodzinną. Pani Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach postanowiła sprzedać firmę hiszpańskiemu CAF i tak też postąpiła.

...o Polskim Funduszu Rozwoju? Były jednak instrumenty prawne aby taka wiodąca i innowacyjna  firma pozostała w polskich rękach. Ale nie było żadnej woli politycznej. Osiem lat  pi.erdolenia o wsparciu dla polskiego biznesu i polskich firm, czy o repolonizacji przemysłu, i co? Mafia z PiSu  wolała wpi.erdolic miliardy naszych podatków w "ratowanie" zacofanego  Autosana w Sanoku,  ponieważ  to tam był lukratywny interes POLITYCZNY tych bolszewików.  Wiadomo przecież, ile znaczy dla PiS ich elektorat na Podkarpaciu. To nie nowoczesna i innowacyjna Wielkopolska. Z perspektywy czasu, dobrze jednak się stało, że to  Hiszpanie mają 100 procent udziałów w tej firmie,  bo złodzieje z PiS zrobiliby z  Solarisem,  to co mniej więcej w  Janowie ze stadniną koni, zakładami azotowymi w Puławach czy Lotosem.

Dodaj komentarz