Uczniowie wrócili do szkół

Miejska inauguracja roku szkolnego

Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się we wtorek (01.09) w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Wojska Polskiego w Suwałkach.

 

Niemal 12 tysięcy suwalskich uczniów rozpoczęło dziś nowy rok szkolny. Nowy również ze względu na wprowadzone wytyczne w związku z pandemią koronawirusa. Dyrektorzy ustalili nowe zasady przerw międzylekcyjnych: wydłużyli przerwy obiadowe, zmienili organizacje pracy biblioteki, świetlicy szkolnej czy zajęć rewalidacyjnych. W miarę możliwości postarano się, aby jedna sala lekcyjna była przeznaczona dla jednej klasy. Dzięki temu kontakt między uczniami będzie ograniczony.

 

- Ten rok szkolny będzie zdecydowanie inny od poprzednich. Przekazaliśmy do suwalskich szkół środki ochrony osobistej, środki do dezynfekcji. Przekazaliśmy również 170 tysięcy z budżetu miejskiego na uzupełnienie tych braków, ale również na zdalne nauczanie, które trzeba przyznać, odbiło się nam wszystkim czkawką. W bardzo szybkim tempie musieliśmy przejść na informatyzację i cyfryzację oraz opanować platformy edukacyjne. Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję, że wracamy do szkół. Musimy teraz przekonać się jak będziemy funkcjonować stosując wszelkie reżimy sanitarne. Najbliższe dwa tygodnie będą przełomowe i decydujące - powiedział podczas swego wystąpienia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

 

Włodarz podkreślał również, że cały czas trwają prace i rozmowy nad suwalską oświatą i jej stanem. Była to też okazja do wręczenia na ręce Romualda Borkowskiego, dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach czeku w wysokości 20 tysięcy złotych. To nagroda za najwyższe wyniki z egzaminów zewnętrznych w minionym roku szkolnym. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Nie zabrakło również występów artystycznych przygotowanych przez uczniów "czwórki".

 

- Wszyscy cieszymy się, że 1 września możemy obchodzić normalną inaugurację roku szkolnego. Minęło pół roku i w końcu nauczyciele i uczniowie powrócili do szkół. Nauka w szkole była dla nas normalnością, któej nie docenialiśmy dopóki nie przyszła pandemia koronawirusa. Musimy być bardzo ostrożni i przestrzegać wszystkich reżimów sanitarnych. Doceńcie to, że możecie być razem i budujcie rówieśnicze więzi. Musicie zachować dystans społeczny, ale niech te odległości fizyczne nie spowodują zwiększenia dystansu duchowego między wami - życzył uczniom Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to nie jedyna uroczystość, która odbyła się dziś w Szkole Podstawowej nr 4. Po inauguracji odbyło się przekazanie do użytkowania nowego obiektu w szkole. Kosztem ponad 9,3 mln zł został dobudowany obiekt w którym znajduje się 10 sal lekcyjnych, świetlica szkolna, pokój nauczycielski z zapleczem socjalnym, biblioteka wraz z czytelnią, pomieszczenia gospodarcze, szatnie, składnica akt, magazyny i łazienki. Nowy budynek w całości dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

2 Komentarzy

Z przestawionych zdjęć to powinni rozdać mandaty za brak dystansu i maseczek. Bo zachowanego dystansu to nie było widać u wszystkich. A przykład powinien być !!!

niech pan prezydent wspólnie z panem posłem (jak widać kumple, najlepsi przyjaciele) wyjaśnią sytuację widoczną na zdjęciach.

Dodaj komentarz