Punkt nieodpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego powstał w Suwałkach

Przy ulicy Wesołej 22 powstał punkt nieodpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego

W Suwałkach przy ulicy Wesołej 22 powstał punkt nieodpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych. W piątek 14. maja nastąpiło jego oficjalne otwarcie. 

 

Rowery rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, kule czy balkoniki - osoby potrzebujące pomocy mogę od dziś skorzystać z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz skorzystać z punktu informacyjnego w razie wszelkich pytań czy wątpliwości odnośnie pomocy osobom niepełnosprawnym. Punkt prowadzi Fundacja Diarice, a mieści się on w budynku Stowarzyszenia Euroregion Niemen przy ulicy Wesołej 22. Fundacja, oprócz wypożyczania sprzętu, udziela również pomocy m.in. przy uzyskaniu statusu osoby niepełnosprawnej oraz doinformowanie o przysługujących z tego tytułu ulgach u uprawnieniach. Pomogą również wypełnić wniosek dotyczący świadczeń PFRON (turnusy rehabilitacyjne i sprzęt ortopedyczny) oraz poinformują o instytucjach i podmiotach działających dla osób niepełnosprawnych na terenie miasta.

 

Dziś z udziałem władz miasta i zaproszonych gości dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi i poświęcenia obiektu. - Sama jestem mamą niepełnosprawnego chłopca i te braki były zauważalne od kilku lat. Chcieliśmy w ten sposób wypełnić lukę i mam nadzieję, że się udało. Punkt otwarty jest od godziny 9.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. Cały czas liczymy na wsparcie dobrych dusz. Bardzo przydałyby się nam jeszcze chodziki z kółeczkami i więcej rowerów, gdyż właśnie zaczynamy sezon - mówiła podczas otwarcia Anna Kumiszcza - Prezes Fundacji "DIARICE".

 

Całkowity koszt zadania przekroczy łącznie  blisko 73.000 zł z czego dotacja z Miasta Suwałki wyniesie 27.000 zł. Resztę środków stanowić będzie m.in. dotacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wkład własny Fundacji. - Kilka miesięcy temu Pani Ania zwróciła się z problemem, który dostrzegła, a mianowicie, że pomoc osobom niepełnosprawnym w mieście jest rozproszona. Pomocy udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i różne organizacje skupiające osoby z określonymi schorzeniami. Nie ma jednak w Suwałkach jednego, centralnego miejsca informacyjnego, o wszystkich możliwościach jakie w naszym mieście mamy. Miejsca, które udzielałoby informacji i wstępnych porad, ale również wypożyczało sprzęt rehabilitacyjny. Zgodziłem się z taką argumentacją i zapewniłem, że miasto będzie inicjatywę wspierało. Pani Ani udało się porozumieć ze Stowarzyszeniem Euroregion Niemen w sprawie lokalu i dziś możemy punkt oficjalnie otworzyć. Osób niepełnosprawnych w Suwałkach mamy około 7000. Jest to naprawdę duża grupa osób potrzebujących. Czasami nie wiedzą oni gdzie i z kim rozmawiać o określonej potrzebie, dlatego cieszę się, że ta inicjatywa doszła do skutku - przekazał prezydent Czesław Renkiewicz. 

 

Dodaj komentarz