Komunikacja, transport, logistyka i nowoczesne technologie

Przyjazna komunikacja to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego

Przedstawiciele służb mundurowych, firm transportowych, dyrektorzy ośrodków szkolenia kierowców oraz samorządowcy z regionu wzięli udział w konferencji pod hasłem „Przyjazna komunikacja to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego”.

 

Konferencja odbyła się w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach, a jej organizatorami, oprócz Uczelni, byli Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach i Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP i Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

  • Rafał Malinowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych  i Autostrad przedstawił na początku realizowane inwestycje drogowe w Polsce północno-wschodniej oraz plany na najbliższe lata – w tym wyczekiwaną S8, łączącą  Suwałki i Białystok.
  • Podinsp. Dariusz Martynko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku omówił stan bezpieczeństwa na drogach województwa podlaskiego. Od stycznia do września tego roku na drogach w województwie podlaskim zginęły już 63 osoby. Najczęstszymi przyczynami wypadków są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Podinspektor mówił również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (do września mieszkańcy zgłosili niemal 9000 przypadków!) oraz akcji STOP Agresji Drogowej
  • O transporcie i logistyce jako niezbędnych elementach rozwoju regionu mówiła natomiast dr Milena Domasiewicz, wykładowca PUZ w Suwałkach, która skupiła się przede wszystkim na innowacjach i rozwoju centrów logistycznych.
  • Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, omówił rozwój SSSE w kontekście potrzeb komunikacyjnych
  • Bezpieczeństwo i mobilność gwarancją atrakcyjności regionu suwalskiego dla młodego pokolenia to temat wystąpienia Piotra Wasilewskiego (Współprzewodniczącego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem). Przedstawiony został tu punkt widzenia młodzieży i problemy komunikacyjne i infrastrukturalne, z którymi borykają się na co dzień.
  • O nowoczesnych technologiach, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego mówił z kolei dr inż. Wiktor Jakubowski, prof. PUZ w Suwałkach – Dziekan Wydziału Politechnicznego. Do nich zaliczył m. in.: tzw. aktywny stop, inznak (inteligentne znaki drogowe), krajowy system zarządzania ruchem drogowym, czy systemy sterowania ruchem miejskim.
  • Konferencję zakończył Artur Borawski (Dyrektor zarządzający marką Hyundai), który prezentował najnowsze systemy poprawiające bezpieczeństwo, w które wyposażone są współczesne samochody, m. in.: wyświetlacz head-up, highway driving assist 2, asystent monitorowania martwego pola, ostrzegania o ruchu poprzecznym, czy unikania kolizji podczas cofania.

 

Dodaj komentarz