Zobacz Suwalski Rower Miejski

Suwalski Rower Miejski został w poniedziałek (31.05) zaprezentowany

SUWER - Suwalski Rower Miejski został w poniedziałek (31.05) zaprezentowany na suwalskich bulwarach. System będzie ogólnodostępny za około dwa tygodnie. 

 

Dziś przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Rafał Jabłoński, przedstawiciel konsorcjum firm Orange Polska oraz Roovee S.A. podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowali rowery miejskie SUWER. Na prezentacji były trzy - tradycyjny, elektryczny oraz tandem. Łącznie ma ich być 160 (142 szt. rowerów tradycyjnych, 3 typu tandem oraz 15 szt. rowerów elektrycznych.), rozmieszczonych na 16 stacjach w różnych częściach miasta. Według zapewnień prezydenta, mieszkańcy Suwałk i przyjezdni goście będą mogli z nich skorzystać za tydzień lub dwa. 

 

- Chcemy nakłonić naszych mieszkańców, aby szczególnie w porze letniej, wakacyjnej, zostawili swoje samochody w domach i przesiedli się na rowery. Duża część mieszkańców posiada własne dwa kółka, jednak część nie. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i w ramach transportu niskoemisyjnego, czyli naszego projektu złożonego do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, kupujemy nie tylko niskoemisyjne autobusy komunikacji miejskiej, ale również organizujemy system roweru miejskiego. Tym rowerem będzie można poruszać się po mieście, ale również udać się do pobliskich miejscowości i wrócić, pozostawiając go w stacji bazowej. Musimy sformalizować jeszcze kwestię regulaminu korzystania z tego roweru, a także cennik opłat. Cennik powinien być kompatybilny z cennikiem w strefie płatnego parkowania. Pół godziny będzie kosztowało 50 groszy, pierwsza godzina złotówkę, druga godzina dwa złote a dalej będę jeszcze chciał porozmawiać ze współpracownikami i zobaczymy czy ta propozycja nie ulegnie zmianie. Obecnie firma jest w trakcie instalacji stacji bazowych. Pewnie w przeciągu tygodnia, lub półtora tygodnia system w mieście zafunkcjonuje - zapewnia włodarz.  

 

Przetarg na wdrożenie w Suwałkach Systemu Roweru Miejskiego wygrało konsorcjum firm Orange Polska oraz Roovee S.A. Firmy złożyły ofertę na kwotę blisko 2,2 mln zł na lata 2021 – 2023. - Jest to rower miejski czwartej generacji, czyli taki, który nie potrzebuje stacji bazowych w tradycyjnym rozumieniu. Rower można zostawić wszędzie po oczywiście pewnych obostrzeniach, które zostaną umieszczone w regulaminie. Rower posiada indywidualne zapięcie i jest on przystosowany abyśmy tam gdzie potrzebujemy mogli rower zaparkować, zrobić przerwę i generalnie wygodnie z niego korzystać. Do wypożyczenia nie potrzeba smartfona, wystarczy zwykły telefon. Rower wypożyczamy z aplikacji, ale również można zadzwonić na infolinię czy wysłać SMS, tak aby nikt nie był wykluczony. Krótka instrukcja obsługi znajduje się na stacjach i na każdym rowerze - przekazał podczas prezentacji Rafał Jabłoński, przedstawiciel konsorcjum. 

 

Szczegółowy regulamin i ostateczny cennik powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu. 

 

3 Komentarzy

Adrian

31/05/2021

Nic nie gotowe. Nawet w roovee.eu nie można się zarejestrować, bo nie ma jeszcze regulaminu.
Wygląda na to, że trzeba będzie mieć smartfona z aplikacją, internet w telefonie i konto e-mail, konto bankowe.
Standardowy regulamin z innych miast wymaga też dostarczenia zgody rodzica dla wszystkich poniżej 18 lat.
Turyści też raczej nie skorzystają, bo trzeba poczekać na przelew zasilający konto.

 

słuchaczka

01/06/2021

"piękni" panowie w garniakach, tylko może najpierw zrobić infrastrukturę do tych jednośladów czyli sensowne, przemyślane i przede wszystkim ujednolicone i połączone ścieżki rowerowe; to co jest obecnie to lekka kpina, raz jeździmy na polbruku czerwonym, raz szarym, a raz nawet asfalt... z przewagą dziurawych chodników- polecam się wyściubić nos zza biurka i przejechać się po mieście, bulwary i zalew to nie wszystko...

Kolor kostki betonowej nie ma tu nic dorzeczy. Istotne jest oznakowanie pionowe i poziome oraz jakiego rodzaju kostki używa się do budowy dróg dla rowerów - z fazą czy bez. Ponadto nie ma czegoś takiego jak "ścieżki rowerowe" - Ustawa Prawo o ruchu drogowym" jasno określa iż są drogi dla rowerów bądź pasy ruchu dla rowerów. W jednym przyznać należy rację - radosna twórczość zarówno projektantów jak i wykonawców ćwiczona przez dekady doprowadziła do swoistego chaosu, braku jednolitości w zastosowanych materiałach do budowy ich nawierzchnia, częsty brak spójności dróg dla rowerów. Niestety Suwałki nie są w tej kwestii odosobnione. Z podobnymi problemami boryka się większość miast w Polsce. Lecz to wszystko jest do naprawienia, trzeba tylko czasu i rzeki pieniędzy zaplanowanych w budżetach na kolejne lata.

Dodaj komentarz