Wznowią badania termowizyjne suwalskich budynków?

Wznowienie programu wykonywania badań budynków przy użyciu kamery termowizyjnej

Wznowienie programu wykonywania badań budynków przy użyciu kamery termowizyjnej rozważają władze Suwałk. 

 

Interpelację w sprawie wdrożenia w mieście programu bezpłatnych badań z użyciem kamery termowizyjnej złożyła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki". Zdaniem radnej termowizja to prosty sposób na ocenę stanu izolacji cieplnej w budynkach.

- Dzięki badaniom termowizyjnym mieszkańcy mogą nieodpłatnie się dowiedzieć, w których miejscach budynki tracą ciepło. Utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany, to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków. Otrzymując raport z badania termowizyjnego mieszkańcy mogą zdecydować, w którym miejscu najpierw przeprowadzić inwestycję termomodernizacyjną, która realnie wpłynie na obniżenie ich rachunków za energię cieplną i ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, właściciel może zaplanować termomodernizację — ocieplenie, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników. Istotny jest również walor edukacyjny - interpelowała radna Ruszewska.

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk poinformował, że w latach 2015-2016 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wykonywało badania budynków przy użyciu kamery termowizyjnej. W 2015 r. wykonano 91 badań, natomiast w 2016 r. 54 badania. W kolejnych latach zgłoszeń nie było. 

- Wynikiem badań były kolorowe wydruki zdjęć z kamery termowizyjnej wraz z krótkim opisem oraz zdjęcia w formie elektronicznej wysyłane na życzenie mieszkańców na adres e-mail. Rozważam wznowienie programu wykonywania badań budynków przy użyciu kamery termowizyjnej - przekazał włodarz.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz