Rondo już oficjalnie imienia Olimpijczyków Polskich

Otwarcie Ronda Olimpijczyków w Suwałkach

Uroczystość nadania rondu imienia Olimpijczyków Polskich odbyła się w poniedziałek (14.09) na skrzyżowaniu ulic Sportowej i Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach.

 

W minionym roku Rada Miejska w Suwałkach podjęła uchwałę w zakresie nadania rondu u zbiegu ulic Sportowej i Aleksandry Piłsudskiej nazwy Olimpijczyków Polskich. Ideą jaka przyświecała radnym przy podejmowaniu decyzji była chęć uhonorowania sportowców, którzy reprezentowali Polskę na najważniejszych zawodach oraz wybitne osoby związane z Suwałkami, takie jak m.in. Joanna Mendak, Maria Andrejczyk czy też mieszkający na Suwalszczyźnie Wojciech Fortuna, wyróżniony w marca tego roku tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”. 

 

Na samej nazwie się jednak nie skończyło. Kamil Klimek z klubu "Łączą nas Suwałki" zaproponował zamontowanie na rondzie tablicy informacyjnej „Rondo im. Olimpijczyków Polskich”, masztu z flagą Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz stworzenia ozdobnej rabaty kwiatowej symbolizujący wieniec laurowy wręczany zwycięzcom starożytnych igrzysk. Prezydent Suwałk pomysł poparł, uzyskał zgodę prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego na wykorzystanie symbolu flagi olimpijskiej i dziś w obecności licznie przybyłych olimpijczyków, parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych oficjalnie odsłonięto tablicę z nazwą i zawieszono na maszcie flagę. 

 

- Podczas tej symbolicznej uroczystości chcemy przekazać światu, Polsce i suwalczanom, że Suwałki są blisko sportu. Działalność sportowa, działalność w zakresie kultury fizycznej leży nam jako samorządowcom bardzo na sercu. Chcemy, żeby obiekty, które zostały w ostatnich latach zbudowane tętniły życiem, aby rywalizowali na nich nasi sportowcy i osiągali sukcesy sportowe, których w Suwałkach nie brakuje - mówił w swoim przemówieniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

 

- Suwałki sportem stoją. Jestem tu po raz pierwszy i od razu mi się tu spodobało. Niewiele jest w Polsce miast w których powiewa flaga Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Chciałbym, aby młodzież tu przychodziła, a rodzice interesowali się ich sportową przyszłością. Mają tu warunki stworzone przez władze miasta - zachwalał sportowe Suwałki Jerzy Jakobsche, członek zarządu PKOL.

 

Po uroczystości przy rondzie przybyli do Suwałk olimpijczycy udali się na zwiedzanie hali Suwałki Arena. Tam też prezydent przekazał paraolimpijce Joannie Mendak i jej trenerowi, Edwardowi Decowi stypendia olimpijskie II stopnia na przygotowanie do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w 2021 roku. 

 

4 Komentarzy

Gość

14/09/2020

Jest Mietek Baszko ale gdzie jest największy suwalski sportowiec Zieliński i jego świta wójtów radnych i mundurowych? Oni wysportowani na otwarcie ronda jak znalazł :P

Przy okazji widać jak władza, na czele z Sobiepanem, przestrzega przepisów sanitarnych. Oczywiście przykład idzie z góry i zdaje się, że lokalni coraz częściej sięgają z przyjemnością do tych przykładów. Tacy to nasi lokalni herosi, których covid się nie ima. Niestety dzięki nim przykład idzie też w dół. Ciekawe co na to, przy takich dowodach (foto), policja i Sanepid. I jeszcze państwo profesorowie uczniów sprowadzili. Jak tu w szkole nie zwariować - nosić czy nie nosić te maseczki. Chyba, że jak nie nosisz - dołączysz do elit. Podobnie było dzisiaj w Szelmencie. I tylko biedna sklepowa stówę zapłaciła.Zresztą chyba do końca nie wiadomo za co.

Franek

15/09/2020

Pełno tam ludzi którzy ze sportem nie mają nic wspólnego. A dlaczego nie ma Pana Pasiaka trenera reprezentacji kobiet w boksie? On ma przynajmniej osiągnięcia a nie jacyś radni z PiS....No i jeszcze ten krasomówca Baszko, ło matko....

Dodaj komentarz