Miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

W całym kraju obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się w środę (03.05) w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.

 

W tym roku obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym w Suwałkach, jak i w całym kraju, 3. maja odbyły się związane z tym dniem uroczystości. Władze samorządowe, duchowni, poczty sztandarowe, delegacje związków i organizacji kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk najpierw spotkali się na mszy świętej w kościele pw. św. Aleksandra, po której przemaszerowano do Parku Konstytucji 3 Maja na dalsze uroczystości. Tam odśpiewano Hymn Państwowy, a Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wręczał pamiątkowe sadzonki dębu, jako symbol zasadzonego przed stu laty Dębu Wolności, znajdującego się właśnie w  Parku. Następnie wręczono awanse na wyższe stopnie przedstawicielom służb mundurowych oraz oddano salwę honorową. Głos podczas obchodów zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz senator Marek Komorowski.

- W czasie dzisiejszych uroczystości nasuwa się refleksja, czym jest Konstytucja. Dla wielu z nas kojarzy się z uroczystym dokumentem, książeczką na półce, która jest ważna, ale niespecjalnie wiadomo, co z niej dla nas wynika. A przecież Konstytucja określa podstawy ustroju Państwa. Wyznacza kompetencje najwyższych organów władzy. Ustala ich wzajemne zależności. Zawiera także katalog wolności i praw jednostki. Konstytucja jest na dobre i złe czasy, a prawa i wolności w niej zapisane, stanowią miecz i tarczę dla obywateli. Jest orężem dla obywateli, bo chroni ich przed nadużyciami ze strony władzy. Jest tarczą dlatego, że zawiera cały szereg gwarancji, mówiących czego władza nie może robić obywatelowi. Z Konstytucją jest jak z powietrzem. Na co dzień nim oddychamy i nie zastanawiamy się jaki jest jego skład, dopóki nie zostanie ono zatrute lub zanieczyszczone. Z Konstytucją i prawami człowieka, które są w niej zapisane, jest podobnie. Jak wszystko dobrze działa, nie dostrzegamy jej w naszym życiu. Dopiero gdy naruszone zostaną nasze prawa, zwracamy uwagę na Konstytucję - powiedział prezydent Suwałk.  


Historia powinna być nauczycielką życia - mówił z kolei w swoim wystąpieniu poseł Jarosław Zieliński.

- Powinna być dla nas nauką patriotyzmu i dumy. To przede wszystkim chcemy dzisiaj akcentować nawiązując do wielkiego dzieła naszych przodków, czyli Konstytucji 3 Maja. Historia powinna być też jednak przestrogą. Nasze potężne, piękne Państwo nie stałoby się przedmiotem zakusów imperialnych mocarstw, które z nami sąsiadowały, gdyby nie Polacy, gdyby część naszego narodu im nie pomogła. Chciałbym tu podkreślić istotną rolę spójności narodowej. Tego, żeby nie mogli obcy mieć swoich ludzi w Warszawie, w Suwałkach i w całej Polsce. Ani ci z Moskwy, ani ci z Berlina. Żeby Polska wspólnota narodowa desygnowała do sprawowania władzy ludzi, którzy służą Polsce. Nie tych, którzy służą obcym, bądź nie wiedzą jak zachować się w sytuacjach trudnych, w sytuacjach próby. Problem odpowiedzialności za Państwo, odpowiedzialności i zdrady jednocześnie, powinien być dla nas dzisiaj przedmiotem rozmów, gdyż zagrożenia znów się powtarzają - nawiązał do trwającej wojny w Ukrainie poseł.  

Następnie zebrani przeszli pod Dąbek Wolności, gdzie odegrana została scenka z okazji stulecia zasadzenia dębu, a na koniec delegacje złożyły pod drzewem kwiaty i zapaliły znicze.

 

Pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja 3 Maja zniosła liberum veto, ograniczyła demokrację szlachecką, zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, obejmowała chłopów ochroną państwa, ale przede wszystkim dawała nadzieję. Konstytucja pokazywała siłę narodu i wolę naprawy ustroju. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej. Już w dwa dni po jej uchwaleniu dzień 3 maja uznano za święto narodowe.

 

3 Komentarzy

Gość

03/05/2023

Jak mniemam Zieliński i ten mały gruby żołnierz to pierwsi obrońcy przesmyku suwalskiego :P Był kiedyś serial i pieśń o małym rycerzu ale tamten prezentował przynajmniej godną formę.....

Adrian

04/05/2023

Wielokrotnie złamali konstytucję, ale nie przeszkadza im to obchodzić święta.

Ciekawski lewak

05/05/2023

Dodane przez Adrian w odpowiedzi na

Ciekawe jak ten poseł zagłosuje w sprawie kolejnych zmian w trybunale konstytucyjnym proponowanym przez bolszewików z pis? Zgodnie z KONSTYUCJĄ, czy jak zwykle po linii partii? A samo przemówienie (bełkot) intelektualisty z podsuwalskiej Szwajcarii po raz kolejny wykazało, że to  polityczny agitator, wypełniony parcianą retoryką, o twarzy ziemniaczanej - o czym tak trafnie pisał Herbert - który zamienił leninowską kurtkę na garnitur i krawat.

Dodaj komentarz