105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach

 

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w sobotnie (11.11) południe pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na ulicy Kościuszki w Suwałkach.

 

W całym kraju 11. listopada odbywają się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11. listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

 

Uroczyste obchody Święta Niepodległości jak co roku odbyły się również w Suwałkach. Najpierw delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej. Następnie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny w konkatedrze pw. św. Aleksandra, a po niej zebrani udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na główną część uroczystości. Było odśpiewanie hymnu, wspólna modlitwa, Apel Pamięci i salwa honorowa. Były też żołnierskie odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a także okolicznościowe przemówienia i tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem. Głos zabrali m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz posłowie Jacek Niedźwiedzki i Jarosław Zieliński.

- Trzeba pamiętać, że wolna ojczyzna to nie tylko powód do dumy, ale i wielki obowiązek. Obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych i u dzisiejszej młodzieży mniej popularnych. O patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, walce w obronie ojczyzny. To rola nie tylko nauczycieli, pedagogów i rodziców, ale wszystkich instytucji i osób odpowiedzialnych za wychowanie i kształtowanie młodego pokolenia. Dzisiaj nie musimy walczyć i umierać za ojczyznę, ale musimy pamiętać o naszych obywatelskich obowiązkach. 26 stycznia 1919 roku, w styczniowy mróz do wyborów w wolnej Polsce poszło 78% uprawnionych do głosowania. Nie było wówczas samochodów, rozwiniętej komunikacji. Było za to olbrzymie pragnienie współdecydowania o losach naszego narodu. W czerwcu 1989 roku do wyborów poszło 62% naszego społeczeństwa. Podobnie, jak w roku 2019, gdzie frekwencja wyborcza była na podobnym poziomie. Miesiąc temu w wyborach parlamentarnych udział wzięło 74,3% uprawnionych do głosowania, czyli niemal tyle samo ile w 1919 roku. Ostatni wynik wyborczy jest zaprzeczeniem głoszonych w ostatnich latach tez o upadku aktywności obywatelskiej. Można zadać sobie pytanie, czy do tego zrywu aktywności społecznej musi dochodzić wtedy, kiedy czujemy zagrożenie dla naszych swobód obywatelskich i w proteście do rządzących. Dojrzała demokracja i społeczeństwo obywatelskie wymaga od nas właściwej postawy i taką postawę powinniśmy prezentować nie tylko raz na 20-30 lat. Jeżeli chcemy być w pełni wolni, musimy znać wartość słowa wolność i pamiętać o cenie, którą zapłacili za nią nasi przodkowie. Jeżeli chcemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju, to musimy swoje obowiązki wykonywać codziennie - mówił w swoim wystąpieniu włodarz.

Dodatkowym wydarzeniem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości będzie wieczorny koncert w Suwalskim Ośrodku Kultury pod nazwą "Zachowajmy polską duszę" w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Cezarego Gójskiego, Zespołu Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna" pod kierunkiem Roberta Śliżewskiego z towarzyszeniem kapeli ZPIT "Suwalszczyzna" pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego.

 

1 Komentarzy

Suwalczanin

12/11/2023

A gdzie super, hiper, dooper WOT? Ich tak ważne święto nie dotyczy? Tylko na tyle stać tę "tajną broń macierewicza"? Myślą, że jak pojawił się ichniejszy dowódcunia batalioniku i wystawią posterunek honorowy to wszytko rozwiąże? Wstyd i popelina w wykonaniu tego weekendowego wojsteczka.

Dodaj komentarz