Ostatni dzwonek! Kończy się I tura rekrutacji do PWSZ w Suwałkach

Ostatni dzwonek! Kończy się I tura rekrutacji do PWSZ w Suwałkach

O rekrutacji na studia, nowej nazwie Uczelni i zaletach studiowania w Suwałkach rozmawialiśmy z Dawidem Harasimem, rzecznikiem prasowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

 

Do kiedy trwa rekrutacja na studia?

- Pierwsza tura rekrutacji trwa do piątku, czyli jeszcze kilka dni. Obecni kandydaci, a przyszli studenci mają kilka dni na to, aby się zarejestrować w systemie IRK, bo przypominam rekrutacja odbywa się jedynie w formie online. Kandydaci mają do wyboru aż 16 kierunków kształcenia na trzech wydziałach. Tu zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie: Są studia Inżynierskie (na wydziale politechnicznym): budownictwo, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz produkcja i przetwórstwo surowców rolniczych. Jest Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny z filologią, ekonomią, finansami i rachunkowością oraz pedagogik oraz Wydział Ochrony Zdrowia czyli ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, kosmetologia, a także bezpieczeństwo wewnętrzne i logistyka. Możliwości są ogromne i naprawdę każda z propozycji jest niezwykle ciekawa i z perspektywami na przyszłość.
 Po ogłoszeniu list przyjętych rozpocznie się II tura – uzupełniająca – na kierunkach, gdzie będą jeszcze wolne miejsca. Będzie zatem jeszcze druga szans - to jest ukłon między innymi  w stronę osób, którym nie udało się zdać matury, a do poprawki przystąpią w późniejszym terminie.

 

Co cieszy się największym zainteresowaniem?

- Najpopularniejsze kierunki to zdecydowanie: pielęgniarstwo i bezpieczeństwo wewnętrzne – w obu trybach, czyli tzw. rannym i popołudniowo-weekendowym. Ta druga opcja to coś rzeczywiści wyjątkowego – to forma studiów całkowicie bezpłatnych w odróżnienie od istniejących kiedyś tak zwanych studiów zaocznych., czyli niestacjonarnych. Studia popołudniowo-weekendowe dostosowane między innymi do osób pracujących czy wychowujących dzieci. Zajęcia odbywają się w niektóre dni w tygodniu, ale zawsze w godzinach popołudniowych i w weekendy (np. całą sobotę). Na przykładzie pielęgniarstwa widać, że taka propozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem.  Na Wydziale Humanistyczno-Ekonomicznym najwięcej osób chce studiować finanse i rachunkowość, a na Wydziale Politechnicznym - budownictwo.

 

Czym tak naprawdę różni się studiowanie w PWSZ od np. Uniwersytetu?

Tych różnić jest kilka: mniejsze grupy, wykładowcy –praktycy i najważniejsze - uczelnie zawodowe takie jak kształcą przede wszystkim na kierunkach, na które jest zapotrzebowanie na rynku regionalnym. My kształcimy specjalistów, którzy maja ogromną szansę znaleźć zatrudnienie w regionie. Dobieramy kierunki w porozumieniu z firmami i tak zwanym otoczeniem społeczno- gospodarczym. Każdy kierunek jest dostosowany do potrzeb rynku. Logistyka to najlepszy przykład. Kierunek otwarty w ubiegłym roku, o który zabiegało mnóstwo firm. W naszym regionie funkcjonuje przecież ponad sto firm transportowych, spedycyjno-logistycznych, które bardzo potrzebują specjalistów w tym zakresie. Logistyk może znaleźć zatrudnienie w każdej firmie, gdzie niezbędna jest praca logistyczna, czy spedycyjna  Każdy kierunek tym się charakteryzuje, że my rzeczywiście kształcimy specjalistów, którzy mogą zostać w regionie, znaleźć świetnie satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.

 

Nowe inwestycje, nowe pomysły?

Cały czas pracujemy nad tym, żeby podnosić jakość kształcenia. Doposażyliśmy obecnie niemal wszystkie pracownie i laboratoria. W pełni funkcjonować będzie Centrum Mechatroniczne i Centrum Symulacji Medycznych. Wszystkie nasze laboratoria na wydziale politechnicznym są świetnie wyposażone, mamy pracownie komputerowe… Wisienką na torcie stanie się w przyszłym roku akademickim VR, czyli kształcenie w wirtualnej rzeczywistości. To drugi, największy projekt w historii PWSZ (po Centrum Transferu Technologii). W jego ramach studenci i kadra korzysta już ze szkoleń i wizyt studyjnych u pracodawców, ale przede wszystkim stworzona została wirtualna rzeczywistość. W specjalnych goglach studenci poczują się jak kryminolodzy, ratownicy medyczni podczas wypadku masowego, ministrowie finansów, czy prokuratorzy. Wyobraźmy sobie taką sytuację: Student wchodzi do przestronnego pomieszczenia. Za biurkiem widzi mężczyznę z raną postrzałową głowy, a na ziemi pistolet, powoli przeszukuje pokój, idzie w kierunku otwartego sejfu…ale czy nie popełnił błędu? Czy nie zatarł śladów przestępstwa? Oceni to wykładowca, który wspólnie z pozostałymi studentami widzi wszystko na monitorze...

W ramach projektu zostanie stworzona, m. in.:

  • INTERAKTYWNA SCENA ZBRODNI (student w ramach zajęć  pozna w praktyce metodologię prowadzenia oględzin miejsca przestępstwa wraz zabezpieczeniem pozostawionych śladów i wykonaniem czynności kryminalistycznych).
  • SYMULACJA WYPADKU MASOWEGO (student wdroży w życie procedury w takich przypadkach: wyszukiwanie rannych, segregacja poszkodowanych, kierowanie śmigłowca na miejsce katastrofy, zachowanie w karetce).
  • INTERAKTYWNA SALA SĄDOWA  (student będzie uczestnikiem postępowania w sali sądowej, będzie wcielał się w rolę uczestników, np. sędziego, mecenasa, protokolanta, oskarżyciela,  czy oskarżonego).
  • GABINET PREZESA BANKU CENTRALNEGO (student wystąpi w roli Prezesa Banku Centralnego lub Ministra Finansów i będzie wybierał poszczególne instrumenty polityki pieniężnej bądź fiskalnej, a następnie widział ich skutki w gospodarce).
  • SYMULATOR EWAKUACJI (student będzie poruszał się w sztucznym tłumie lub wcielał się w rolę osób funkcyjnych. Będą strefy segregacji, punkty zbiórki, punkty pomocy medycznej itp.).
  • SYMULATOR PRZESYŁU INFORMACJI W INTERNECIE (student będzie analizował drogę  jaką pokonuje informacja od nadawcy do odbiorcy w sieci komputerowej. W zasadzie wcieli się w rolę operatora kierującego procesem przesyłania danych).

 

Czy PWSZ ma w planach zorganizowanie w tym roku juwenaliów?

Głęboko w to wierzę, bo tak naprawdę juwenalia już od kilku lat wpisały się  w kalendarz imprez kulturalnych w mieście. Stworzyliśmy z juwenaliów studenckich taką naprawdę  dużą imprezę masową, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców. Ten rok oczywiście był inny niż wszystkie i musieliśmy z tego zrezygnować natomiast już przygotowujemy się do juwenaliów przyszłorocznych już mamy zakontraktowane pewne gwiazdy, oczywiście jest za wcześnie o ty mówić. Natomiast bardzo byśmy chcieli, aby się one odbyły, a po rocznej przerwie gwarantujemy, że zabawa będzie lepsza, dwa razy lepsza niż zawsze.

 

PWSZ czekają też duże zmiany. Zaczynając od nazwy

Rzeczywiście PWSZ czyli Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach niejako ustąpi miejsca Państwowej Uczelni Zawodowej. Zmiana nazwy wynika ze zmian ustawowych. Ministerstwo sugeruje Wyższym Szkołom Zawodowym żeby zmienić nazwę i zastąpić sformułowanie szkoła sformułowaniem uczelnia. Według nas jest to pomysł niezwykle trafiony, więc oczywiście cieszymy się z tej zmiany. Ona pociąga za sobą jednak dużo innych zmian. My zaczęliśmy od konkursu na nowe logo. Chcemy razem z nazwą zmienić logo i system identyfikacji wizualnej. Przypominam, że ogłosiliśmy konkurs, który potrwa do 25 lipca. Czekamy na propozycje nowego logotypu uczelni. Nagroda jest stosunkowo wysoka - 3 000 zł. Liczymy, że pod koniec lipca będziemy mieli z czego wybierać. Jestem pewien, że tak się stanie, ponieważ na dwa tygodnie przed zakończeniem konkursu mamy już kilkanaście ciekawych projektów. Bardzo liczymy na kolejne!

Dodaj komentarz