Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

Kanał Augustowski Wody Polskie

Blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek od 1 maja do 30 września to bilans Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku, administratora Kanału Augustowskiego. 

 

Drugi rok z rzędu, został pobity rekord śluzowań. W dodatku to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów Kanałem, Wody Polskie zdecydowały o przedłużeniu sezonu żeglugowego do końca października. Takie informacje padły na konferencji prasowej w Augustowie podczas której podsumowany został sezon na Kanale Augustowskim. W spotkaniu z mediami udział wzięli m.in. Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Łukasz Gieczewski, dyrektor delegatury w Giżycku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, Adam Aleksandrowicz, prezes Żeglugi Augustowskiej i Marek Opolski, prezes Augustowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

 

Kanał Augustowski to unikatowy, transgraniczny obiekt należący do najdłuższych dróg wodnych w Polsce. Jego całkowita długość wynosi 103,4 km. Różnica poziomów pomiędzy śluzami waha się od 0,86 metra do 6,5 metra. W tym roku 14 śluz Kanału po stronie polskiej pokonało 45 769 jednostek pływających. Takiego wyniku nie było w całej historii Kanału Augustowskiego. Śluza Kurzyniec, jako przejście graniczne, ze względu na sytuację epidemiczną pozostawała zamknięta.

 

W zdecydowanej większości obiekty śluzujące się na Kanale to kajaki, następnie statki żeglugi, jachty motorowe, katamarany i gondole.  Na śluzach Mikaszówka i Sosnówek prześluzowanych zostało w tym roku po ponad 10 tysięcy jednostek – głównie kajaków.  Blisko 6 tysięcy obiektów zostało prześluzowanych na Przewęzi (5886) i Gorczycy (5555). 

 

Ze względu na sytuację epidemiczną związaną z COVID 19 Polacy zdecydowali się zostać w kraju. Nie bez znaczenia były też zwolnienia z opłat za śluzowanie. Do 30 września 2020r. wszystkich użytkowników śródlądowych dróg wodnych obowiązywało zwolnienie z opłat za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa.

 

Dodaj komentarz