Wystawa poświęcona Marii Konopnickiej w Bibliotece

Maria Konopnicka „A co wam śpiewać, laleczki?”, Biblioteka w Suwałkach

Do końca maja w Galerii na Schodach Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach można oglądać wystawę poświęconą Marii Konopnickiej „A co wam śpiewać, laleczki?”.


Wystawa przedstawia postać Marii Konopnickiej w kontekście jej twórczości dla dzieci – niezwykle oryginalnej jak na czasy, w których powstawała. Teksty Konopnickiej przełamywały bowiem dydaktyczną tendencję królującą wówczas w literaturze dla najmłodszych. Artystka w swoich wierszach nie tyle pouczała dzieci, ile odwoływała się do ich wrażliwości, dawała im poezję poruszającą uczucia. Poetka deklarowała: „Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi.” Poezja Konopnickiej – melodyjna, przywołująca obrazy polskiej przyrody – wywarła wpływ na wyobraźnię kilku pokoleń młodych odbiorców, wciąż jest nam bliska.

 

W wystawie zacytowano wiersze Marii Konopnickiej oraz teksty publicystek: Anieli Szycówny, Marii Dłuskiej, Krystyny Kuliczkowskiej. Ilustracje stworzono na bazie kart z książek poetyckich dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej pozostających w archiwach Polona.

Dodaj komentarz