Skrzynka elektryczna natynkowa, czyli podstawowy element instalacji elektrycznej

Skrzynka elektryczna natynkowa, czyli podstawowy element instalacji elektrycznej

Każdy elektryk wie, że porządna skrzynka elektryczna to absolutna konieczność, aby zachować dostęp i kontrolę nad instalacją w domu, czy dowolnym budynku w ogóle. Warto więc zbadać, czym powinna cechować się dobra rozdzielnia oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Zapraszamy!

 

Rozdzielnice natynkowe: co to takiego?

Chodzi o sposób montażu. Obudowy natynkowe to są tego rodzaju skrzynki, które można bezproblemowo umieścić na ścianie. Działa to na bardzo podobnej zasadzie, jakby się mialo zainstalować lampę klinkierową na przykład. Poza tym skrzynka elektryczna natynkowa niczym nie rózni się od innych tego typu elementów i w instalacji pełni dokladnie takie same funkcje użytkowe.

 

Budowa skrzynki elektrycznej

Materiały wykorzystane do budowy nowoczesnej rozdzielnicy są bardzo ważne. Skrzynki muszą być bowiem oparte na solidnej konstrukcji z metali nierdzewnych lub tworzyw sztucznych, które są często kompozytem z poliestru i włókna szklanego. To im daje pewną odporność na wpływ kurzu, czy uszkodzeń mechanicznych. Nie należy też zapomnieć o przeciwdziałaniu skutkom wilgoci oraz ognia. Porządne konstrukcje skrzynek są więc trudnoplane, a nawet samogasnące. To rozwiązanie konieczne do tego, aby zapewniać najlepszą ochronę elementom instalacyjnym, jak chociażby bezpieczniki, listwy czy kable do uziemienia.

 

Poza tym dobra skrzynia elektryczna powinna pozwolić elektrykom wykonać skomplikowane łączenia obwodów elektrycznych oraz wszelkie potrzebne kombinacje ze względu na okoliczność korzystania z inncyh urządzeń. Jeśli nie interesują nas wyłącznie małe, jednomodułowe skrzynki, powinno się unikać rozdzielni, które nie dają możliwości oprzewodowania aparatów zewnętrznych oraz innych skrzynek. Temu powinna towarzyszyć modułowa konstrukcja, której wysokość można regulować (na przykład za pomocą szyn), żeby jak najlepiej połączyć ze sobą różne obudowy poziomo lub pionowo. Oczywiście tego rodzaju układy nie zawsze są potrzebne w domach jednorodzinnych i dotyczą one raczej struktur przemysłowych. W każdym razie, na stronie https://sklep.elus.pl/rozdzielnice-i-obudowy,2,411085 każdy znajdzie to, czego potrzebuje.

 

Zabezpieczenie dostępu

Bez względu jednak na to, gdzie się znajduję, wewnętrzne układy rodzielni nie powinny być zbyt łatwo dostępne dla osób, które niekoniecznie wiedzą, jak się z nimi obchodzić. Zamykanie na kluczyk jest zatem dosyć istotne, zwłaszcza gdy w domu są dzieci, które z jakiegoś powodu mogą zechcieć zajrzeć do środka skrzynki elektrycznej. Wówczas nietrudno o porażenie prądowe lub nawet pożar. Dlatego konstruktorzy opracowali bardzo odporne drzwi, które dają jednocześnie pewną formę przeźroczystości. W efekcie można sprawdzić stan instalacji bez potrzeby otwieranai dzrwiczek.

 

Istnieje też coś takiego jak klasa ochronna wyrażana w wartościach IP. Najczęściej rozdzielnice mają klasę IP40, co oznacza optymalną ochronę dostępu do części niebezpiecznych oraz niewielkim ciałem obcym, które mogłoby się tam dostać. Oczywiście im wyższy wskaźnik IP, tym bardziej zaawansowana ochrona.

 

Rozdzielnia natynkowa a natężenie prądu

Przy wyborze najbardziej odpowiedniej skrzynki elektrycznej bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, czy posiada ona wspornik. Chodzi o euroszynę, która pozwala na instalację zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych oraz innych aparatur związanych z regulacją natężenia prądu. Trzeba przy tym pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi normami instalacją skrzynki wraz z jej komponentami powinna zająć się wykwalifikowana osoba, która do tego zrobi to na ścianie o charakterze trudnopalnym.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz