Miejskie Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Suwałkach

Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się we wtorek (27.09) przy pomniku 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej na ulicy Sejneńskiej w Suwałkach. 

 

Władze Suwałk, poczty sztandarowe, i delegacje szkół uczciły dziś 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św Wojciecha. Po niej zebrani przeszli na skwer Aleksandry Piłsudskiej, gdzie odśpiewano hymn państwowy, odmówiono modlitwę i złożono kwiaty pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty. Głos zabrał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który nie krył smutku, że na uroczystościach obecna była już tylko jedna kombatantka. 

- Spotykamy się dziś z coraz mniej liczną reprezentacją ludzi, którzy pamiętają czas II Wojny Światowej. Praktycznie nasi kombatanci od nas odchodzą. Taka jest biologia, tak o tym decyduje czas. My powinniśmy dzisiaj oddać również hołd tym wszystkim, którzy przeżyli wojnę, którzy budowali naszą ojczyznę, jak ona by nie była. Była ona różna po zakończeniu wojny, bo przecież nie mieliśmy pełni niepodległości. Żołnierze Wyklęci też walczyli w słusznej sprawie. Dzisiaj byłoby wielkim błędem, żeby nie mówić o tym, żeby nie spotykać się pod tymi pomnikami. Wolność i niepodległość to cenny dar. Chcemy dbać o polskość, o kulturę narodu polskiego, o język polski. Ale jeżeli nie będzie tego pielęgnowali, jeżeli zapomnimy o naszej historii to popełnimy olbrzymi błąd. Powinniśmy też być w tych trudnych czasach przygotowani na różne wydarzenia. Wiemy co dzieje się na Ukrainie i nie możemy mówić, że jesteśmy w zjednoczonej Europie i wolność jest nam zagwarantowana. Nie ma żadnej gwarancji wolności i niepodległości. Dzisiaj powinniśmy o tym pamiętać i poprzez naszą obecność pamiętajmy o tym, że trzeba troszczyć się o Polskę, jej niepodległość i umacniać jej struktury - mówił w swoim wystąpieniu prezydent. 

27 września 1939 r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Powodami powstania Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej było uderzenie wojsk III Rzeszy Niemieckiej 1 września 1939 r. oraz wkroczenie 17 września bez wypowiedzenia wojny, armii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Mimo bezwzględnego terroru okupantów - niemieckiego oraz sowieckiego - powstały i skutecznie działały wszystkie organy niezbędne do funkcjonowania państwa, organy tak cywilne jak i wojskowe. Była to niepowtarzalna walka o zachowanie ciągłości państwa i bytu narodu. Polska, jako jedyna w okupowanej części Europy nie straciła ani na chwilę swojej państwowości. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz