ROAD SAFETY DAYS na Suwalszczyźnie

Działania bezpieczeństwa policjantów

W piątek (18.09) suwalscy mundurowi włączyli się w europejską akcję pod nazwą ROAD SAFETY DAYS - dni bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Akcja „ROAD SAFETY DAYS” to wspólne działania wszystkich podmiotów dbających o bezpieczeństwo na drogach. Działania te, w ubiegłych latach znane jako EDWARD (Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach), mają na celu zwrócenie uwagi na sposób prowadzenia pojazdów oraz dążące do tzw. WIZJI ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL i prowadzą je wszystkie europejskie kraje. Akcja wspierana jest między innymi przez Komisję Europejską oraz Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

 

Do wspólnej walki o bezpieczeństwo na drogach włączyli się wszyscy, którzy na co dzień zajmują się czuwaniem nad bezpieczeństwem oraz samorządy lokalne. Są to podmioty, które zapewniają i unowocześniają infrastrukturę drogową, pilnują porządku, a także udzielają pomocy ofiarom na miejscu zdarzeń drogowych. To właśnie oni codziennie swoimi działaniami dążą do urzeczywistnienia się „Wizji Zero”.

 

Wczoraj policjanci z suwalskiej "drogówki", podczas kontroli pojazdów rozmawiali z kierującymi i pasażerami o zachowaniach skutkujących poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dodatkowo wykorzystany był symulator zderzeń, czyli urządzenie składające się z fotela, który jedzie po równi pochyłej, rozpędza się do niewielkiej prędkości i nagle zatrzymuje się symulując zderzenie. Chętni kierowcy i pasażerowie mogą na własnej skórze przekonać się w jaki sposób pasy uchronią ich w czasie uderzenia. Jak zwykle wiele emocji wzbudziły auto-gogle, po nałożeniu których można się przekonać jak postrzega otoczenie osoba nietrzeźwa, czy pod wpływem narkotyków. Alko-gogle powodują między innymi zniekształcenie obrazu, spowolnienie reakcji i problemy z oceną odległości. Rozdawane były też ulotki promujące bezpieczne zachowania na drodze. Równolegle z działaniami profilaktycznymi na drogach miasta i powiatu trwały kaskadowe kontrole prędkości.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz