Spotkanie z filmem - "Spacer po wodzie"

Pokaz filmu w Maćkowej Rudzie

Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie rozpoczyna cykl cotygodniowych spotkań z filmem dokumentalnym.

 

Tematyka prezentowanych filmów związana jest z szeroko rozumianym procesem twórczym. Spotkania odbywać się będą wieczorami (start godz. 20.00) przy kominki. Ilość miejsc jest limitowana, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc. W najbliższy piątek (10.07) jako pierwszy wyświetlony zostanie film pt. "Spacer po wodzie" (reż. Andrey M. Paounov). Szczegóły wydarzenia można zobaczyć tutaj


"Spacer po wodzie"

"Nieocenzurowane spojrzenie na sztukę i życie Christo, amerykańskiego artysty bułgarskiego pochodzenia, który wspólnie z francuską żoną Jeanne-Claude stworzył najwybitniejsze przykłady tzw. sztuki ziemi (land art). Christo jest kimś pomiędzy projektantem mody a artystą przestrzeni publicznej. W nowe, gigantycznych rozmiarów szaty z materiału lub folii ubierał nie ludzi, lecz całe budynki, mosty i przyrodę.

 

W 2016 roku, siedem lat po śmierci żony, Christo postanawia zrealizować ich wspólny projekt „Floating Piers”, opracowany w 1970 roku. Było to duże wyzwanie zarówno pod względem artystycznym, jak i logistycznym, bo chodziło o zbudowanie tymczasowej promenady na jeziorze. Film ukazuje, jak doszło do finalizacji tego oszałamiającego dzieła u podnóża Alp na włoskim jeziorze Iseo. Poznajemy wyzwania, jakie wiązały się z tym projektem, negocjacje, a także twórcze rozwiązywanie problemów i walkę z biurokracją.

 

Osiemdziesięcioletni Christo jest uparty, narzeka, ale nie traci nadziei. Pomimo początkowych problemów projekt udaje się zrealizować i wzbudza on ogromne zainteresowanie – obejrzało go 1 200 000 widzów. Film nie jest typowym portretem artysty. To raczej portret człowieka pełnego pasji i emocji. Christo opowiada o swojej twórczej metodzie zaledwie kilka razy. „Spacer po wodzie” pozwala nam go poznać z innej strony."

 

Dodaj komentarz