Czerwiec
7
środa
godzina:
10:00

Rozgrzewka Filmowa WAJDA NA NOWO 2023

data zakończenia:
Stara Łaźnia, ul. Jana Pawła II 5

 

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na rozgrzewkę filmową pod hasłem LOKALNA KINEMATOGRAFIA: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zapowiadającą trzecią edycję Festiwalu Filmowego WAJDA NA NOWO.

 

Przed nami spotkanie z lokalną kinematografią. W ciągu dnia SOK zaprasza uczniów szkół średnich do Suwalskiego Ośrodka Kultury na projekcje filmowe oraz spotkania z uznanymi twórcami filmowymi związanymi z województwem podlaskim. Na wieczorne spotkanie z filmem przeniesiemy się na Bulwary nad Czarną Hańczą, gdzie na plenerową projekcję zapraszamy wszystkich mieszkańców Suwałk. Na ekranie zobaczymy film „Wnyki”. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana w zamyśle miał nawiązywać do filmu „Znachor”, który kręcony był w Bielsku i okolicach. W pierwszej wersji film miał nawet nosić tytuł „Znachor 2”.

 

Prezentacja kinematografii naszego regionu (program skierowany do uczniów szkół średnich) sala kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5

zgłoszenia: projekty@soksuwalki.eu

godz. 10.00-12.00
Warsztaty opowiadania z Krzysztofem Szubzdą, autorem scenariuszy, dziennikarzem, zawodowym opowiadaczem

Na pytanie zadane przez Olgę Tokarczuk: „Czy można opowiedzieć ból głowy albo lęk, który zakleszcza serce tuż przed zaśnięciem, albo uczucie nieskończonej samotności, gdy patrzy się na księżyc?” postara się odpowiedzieć znany podlaski twórca. Będzie to dobry wstęp do poszukiwań inspiracji oraz doskonalenia warsztatu konstruowania fabuł, które mogą w przyszłości okazać się podstawą najlepszych scenariuszy filmowych.

 

godz. 12.00-14.00
Lata 90-te

Nowa fala lokalnej kinematografii to z całą pewnością szalone lata 90-te, to właśnie wtedy rozbłysła gwiazda Piotra Krzywca, który porwał się na odważne realizację w postaci filmu political-fiction Czerwona Rewolucja, thriller Oko Boga czy apokaliptyczna komedia Rok 2384. Mniej więcej w tym samym czasie debiutowali też inny offowi filmowcy Wojtek Koronkiewicza, Kobas Laksa, Cezariusz Andrejczuk, Jurek Zińczuk i Mirka Puciłowskiego, więc znów mamy o czym opowiadać.

 

godz. 12.00 – 12.30
Fenomen Hollywood Białystok – wprowadzenie Wojtka Koronkiewicza

 

12.30-14.00
Prezentacja filmu z epoki: „Oko Boga”

 

LOKALNA KINEMATOGRAFIA – DZIŚ I JUTRO

godz. 14.00-14.30
Spotkanie ze współczesnym twórcą z województwa podlaskiego, Bartkiem Tryzną
wielokrotnie nagradzanym na festiwalach filmowych.

 

godz. 14.30-15.00
Prezentacja etiud nakręconych podczas zimowej edycji Bardzo Dzikich Warsztatów Filmowych oraz innych filmów krótkometrażowych.

 

Spotkanie z filmem skierowane do mieszkańców Suwałk (ul. Andrzeja Wajdy 3, Bulwary nad Czarną Hańczą)

godz. 19:00 – 19:30
spotkanie z twórcami filmu „Wnyki”

 

godz. 19.30-20.30
projekcja filmu „Wnyki”

Kalendarium