Nowe rondo imienia Józefa Gajewskiego

rondo u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Łąkowej i Zastawie im. józega Gajewskiego

W środę (24.11) podczas sesji Rady Miasta Suwałki rondo u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Łąkowej i Zastawie otrzymało nazwę Rondo imienia Józefa Gajewskiego.

 

Z pomysłem nadania niedawno wybudowanemu rondu imienia zmarłego prezydenta Suwałk wyszli radni z klubu "Łączą nas Suwałki". Dziś podczas głosowania tej propozycji na sesji projekt został zaakceptowany większością głosów. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Również dziś przypada ostatni dzień budowy ronda. Po południu skrzyżowanie powinno być już w pełni przejezdne.

 

Józef Gajewski urodził się 21 listopada 1948 roku w Olecku. W roku  1974 ukończył studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku uzyskując tytuł zawodowy inżyniera. Następnie w 1979 roku ukończył studia na Politechnice Białostockiej uzyskując tytuł mgr inżyniera. Swoje kwalifikacje podniósł poprzez studia podyplomowe w Szkole  Głównej Handlowej w zakresie finansów.

 

Od roku 1981 do 1987 pełnił funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. W latach 1987—1990 był Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Suwałkach. W latach 1987 —1992 był dyrektorem Izby  Skarbowej w Suwałkach. W  latach 1993—1996 był wicedyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w  Suwałkach. W roku 1996 pracował na stanowisku dyrektora w Izbie  Skarbowej w Gdańsku. W latach 1996 -1999 był wicedyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Suwałkach.

 

W okresie tych dwóch kadencji nastąpił dynamiczny i wszechstronny rozwój miasta. Rozpoczęto rewitalizację najstarszej części miasta, przebudowę i modernizację wielu ulic, w tym ul. Generała Kazimierza Pułaskiego, powołano Park Naukowo — Technologiczny i rozpoczęto budowę jego siedziby. Zbudowano  Aquapark. W 2010 roku rozpoczęła się budowa Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz  remont i przebudowa stadionu piłkarskiego Klubu  Sportowego „Wigry". W 2005 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, w lipcu 2007 — Suwalska Orkiestra Kameralna, a w 2008  roku odbył się pierwszy Suwałki Blues Festival, zainspirowany  festiwalem bluesowym w Notodden w Norwegii. Dzięki decyzji Józefa Gajewskiego klub  siatkarski Ślepsk Augustów, po awansie w 2009 roku do I Ligi, przeniósł się z Augustowa do Suwałk, zmieniając nazwę na Ślepsk Suwałki.

 

Zmarł  25 lipca 2010 roku. Pośmiertnie  odznaczony Krzyżem  Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Również  pośmiertnie, 29  listopada 2010r., Rada  Miejska w Suwałkach przyznała Józefowi  Gajewskiemu tytuł „Zasłużony dla Miasta  Suwałk".

2 Komentarzy

HardyMetal

26/11/2021

Urondowienie naszego miasta nabiera rozpędu. Oby nie zabrakło patronów. 

Dodaj komentarz