Jaćwieski Festyn Archeologiczny - tajemnice przeszłości w nowoczesnej technologii

Pokazy walk wojowników, turnieje, inscenizacje oraz koncerty muzyki

 

Pokazy walk wojów, turnieje, stoiska z nowoczesnymi technologiami oraz koncert zespołu Percival - w Suwałkach trwa XIX edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego.

 

Muzeum Okręgowe w Suwałkach już po raz dziewiętnasty zorganizowało archeologiczny festyn, którego celem jest mi.in. zaprezentowanie różnorodnej problematyki archeologii eksperymentalnej. Nauka o odległej przeszłości polega głównie na ukazaniu życia codziennego tamtych czasów, dawnych rzemiosł, czy metod walki. Jak zwykle nie zabrakło warsztatów z zakresu archeologii eksperymentalnej i rekonstrukcji historycznych. W sobotę (01.07) pierwszego dnia festynu nad zalewem “Żwirek” przy ul. Krzywólka w Suwałkach odbyła się inscenizacja najazdu drużyny ruskiej na wieś jaćwieską. Wiele aktywności czekało w specjalnie przygotowanych strefach przeszłości i przyszłości. Był pokazy walk wojów, gry terenowe oraz koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi. Na zakończenie wystąpił Polski zespół folkmetalowy Percival, który ma na swoim koncie m.in. współtworzenie muzyki do gier z serii Wiedźmin.

 

W tym roku partnerem wydarzenia jest Centrum GovTech, międzyresortowy zespół działający przy premierze, odpowiedzialny m.in. za kluczowe projekty cyfryzacyjne w Polsce. Dlatego też przybyli na wydarzenie goście mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią. Można było m.in. skorzystać ze spaceru po jaćwieskiej wiosce, odkrywać średniowieczne tajemnice przy pomocy robotów i wydrukować własne groty włóczni.

- Mamy w tym roku wielki eksperyment wynikający z wielu okoliczności, ale już po pierwszej godzinie było widać duże zainteresowanie. Sobota to taki dzień, kiedy ludzi przychodzi mniej, bo wszyscy są gdzieś na działkach, czy nad jeziorami. Natomiast tłumy, które tutaj przyszły świadczą o tym ,że eksperyment już się powiódł. Połączenie strefy przeszłości, czyli tej archeologicznej, pradziejowej, jaćwieskiej, opartej na realiach, dokumentacji i zabytkach, ze strefą przyszłości: wirtuala rzeczywistość, drukarki 3D i wydruki jaćwieskich grotów, możliwość produkowania ozdób z różnych materiałów. To coś zupełnie do tej pory nam nieznanego i widać, że budzi to wielkie zainteresowanie, przede wszystkim najmłodszych uczestników festynu - mówił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W niedzielę (02.07) Festyn rozpocznie się o godzinie 12.00. W programie między innymi Turniej Wojów o Skarb Skomanda, gry terenowe i turnieje łucznicze dla dzieci i dorosłych. 

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz