Air Show na niebie. Sarsa i Swiernalis na scenie

Odlotowe Suwałki Air Show 2023

 

Widowiskowe pokazy na niebie, wiele atrakcji na ziemi, a także koncerty Swiernalisa i Sarsy - lato w Suwałkach rozpoczęło się na dobre.

 

Druga edycja Odlotowe Suwałki Air Show - największej imprezy lotniczej w północno – wschodniej Polsce odbyła się w sobotę (24.06) na suwalskim lotnisku. Licznie przybyli suwalczanie mogli podziwiać między innymi najdłużej działający cywilny zespół akrobacyjny w Polsce ORLEN Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY, grupę spadochronową Sky Magic, a także śmigłowiec Bolkow Bo 105, Szybowiec S1 Swift i samolot myśliwski Lim-2, służący przez lata w polskim wojsku. Tegoroczną nowością był pokaz słowackiej grupy rekonstrukcyjnej Retro Sky Team, która w trakcie swoich pokazów wykonuje symulacje walk powietrznych i bombardowania.

- Nie ma w pobliżu drugiej takiej imprezy lotniczej. W ubiegłym roku mieliśmy pierwszą edycję i widziałem co się działo na naszym lotnisku. Zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże. W tym roku również - choć to olbrzymi obszar to aż ciężko jest wjechać. Jest fajna, piknikowa atmosfera pasująca do rozpoczęcia lata. Wręczyliśmy dziś medale zwycięzcom Mistrzostw Polski w akrobacji lotniczej i szybowcowej, które przez cały tydzień odbywały się na suwalskim niebie, a dziś podziwiamy przeróżne ewolucje wykonywane samolotami. Chcemy też pokazać gościom z za granicy, jaka infrastruktura tu istnieje, że jest takie lotnisko, gdzie można bezpiecznie przylecieć, zatankować i odlecieć - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Natomiast Robert Szadkowski, prezes Suwalskiej Szkoły Lotniczej zapewniał, że pomysłów na Air Show organizatorzy mają naprawdę dużo i widowiskowych pokazów w najbliższych latach na pewno nie zabraknie.

- Pomysłów mamy na kilka najbliższych lat, także widowiskowych pokazów nie zabraknie. Będziemy stopniować napięcie i myślę, że widzowie będą zadowoleni. Dla mnie jednym z najciekawszych punktów jest pokaz akrobacji szybowcowej, gdyż sam jestem szybownikiem od 30 lat. Bardzo ciekawa jest też grupa z Litwy gdzie lata były prezydent i premier tego kraju. Chce też dodać, że formuła tego wydarzenia, która nam przyświecała to piknik rodzinny, skierowany do rodzin, ładnie opakowany w pokazy lotnicze. Mam nadzieję, że z tych wszystkich dzieci, które licznie przybyły na nasze wydarzenie, w przyszłości będziemy mieli pilotów - powiedział Robert Szadkowski.  

Tegoroczny Air Show to także wydarzenie muzyczne. Podczas koncertów na powitanie lata na scenie wystąpił suwalczanin Paweł Swiernalis, a tuż po nim Sarsa.

 

3 Komentarzy

wszystko super oprócz półgodzinnego spóźnienia Sarsy i przerwy we wszystkim i wyjazdu z parkingu - może do dziś tam ludzie stoją:)

Anonymous

26/06/2023

totalna porażka jeden MPK. na godzinę ,, brawo pgk.    mentalnośc PRL.   

Dodaj komentarz