Wojewoda o dystrybucji jodku potasu: zagrożenie jest znikome

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski o dystrybucji jodku potasu w województwie


Istnieje znikome zagrożenie, ale musimy być przygotowani na różne scenariusze - mówił o dystrybucji jodku potasu w województwie podlaskim wojewoda Bohdan Paszkowski. 

 

Na początku tygodnia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w województwie podlaskim. To prewencyjne działanie w przypadku ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego, spowodowanego działaniami zbrojnymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W środę (05.10) podczas wizyty w Suwałkach wojewoda uspokajał, że dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Jak mówił, są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.

- Żyjemy w takim okresie, że musimy być przygotowani na różne scenariusze, natomiast chciałbym uspokoić. Z posiadanych informacji, które są cały czas monitorowane chociażby przez Państwową Agencję Atomistyki wiemy, że te działania nie wynikają z jakiejś konkretnej przyczyny oprócz ogólnej - że ze względu na sytuację międzynarodową trzeba przećwiczyć pewne procedury i działania, przygotować różne scenariusze. Chcemy, żeby chociażby ten jodek potasu był jak najbliżej mieszkańców w punktach wydawania na terenie całego województwa jak i kraju. Natomiast nie jest to powodowane jakąś konkretną przyczyną. Według wszystkich ocen istnieje znikome zagrożenie jeśli chodzi o jakieś awarie, czy też inne zdarzenia niespodziewane wokół elektrowni atomowych na Ukrainie. Też trzeba zawsze pamiętać, że nawet jakieś niekorzystne scenariusze, które wiązałyby się z elektrownią Zaporowską, czy nawet z bliżej położonymi elektrowniami na terenie Ukrainy, będę wynikały z różnych dodatkowych okoliczności: pogodowych, wiatrowych. Myślę, że powinniśmy czuć się bezpiecznie, a to bezpieczeństwo dodatkowo wzmacniamy świadomością, że takie niezbędne lekarstwa, specyfiki, które ograniczałyby niepożądane skutki, są dostępne mieszkańcom. 

Dodajmy, że Suwałkach tabletki zostały już rozlokowane w 11 punktach dystrybucyjnych, z których będą wydawane w przypadku zajścia takiej konieczności. Szczegóły: https://www.suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/profilaktykajodowa-ruszyla-kampania-informacyjna

1 Komentarzy

Bomby atomowe raczej ominą Polskę, ale strażacy mogą zostać wysłani w trereny, gdzie był atak za pomocą broni masowego rażenia.

Dodaj komentarz