W Smolnikach powstanie ośrodek dla osób z zaburzeniami psychicznymi

umowa dofinansowującą utworzenie Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach

W piątek (16.07) w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach podpisano umowę dofinansowującą utworzenie Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach.

 

Władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach tworzą kolejny ośrodek leczenia zaburzeń psychicznych. Pomoc znajdą tam również osoby, które psychicznie nie poradziły sobie z pandemią. Placówka powstanie w budynku byłej szkoły w Smolnikach. Koszt tej inwestycji to blisko 10 milionów złotych. Dziś w Suwałkach członkowie zarządu województwa Wiesława Burnos oraz Marek Malinowski podpisali umowę dotacyjną z Bożeną Łapińską, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, który będzie prowadził placówkę. 

 

Kwota dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa podlaskiego wynosi 7,4 mln zł. Pozostała część kwoty zostanie pokryta ze środków budżetu Województwa Podlaskiego. W ramach inwestycji wykonany zostanie remont budynku, zakupiony zostanie sprzęt medyczny, informatyczny i meble. 

 

- W tym ośrodku zamierzamy uruchomić psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową. Cała przebudowa zaplanowana jest na około dwa lata. Proces już się rozpoczął - są już projekty, pozwolenie na budowę, czekają nas teraz formalne procedury wyłonienia wykonawcy na budowę ośrodka. Przebudowa rozpocznie się zgodnie z projektem na początku grudnia. W ośrodku będzie około 25 łóżek do terapii i leczenie chorych z zaburzeniami emocjonalnymi. Tego typu zaburzenia tak naprawdę dotykają co czwartą osobę w tym kraju. Terapia będzie w tym ośrodku oparta głównie na terapii indywidualnej, grupowej oraz terapii rodzin - mówiła podczas podpisywania umowy Bożena Łapińska.

2 Komentarzy

Dodaj komentarz